لا تترکوا الامر بالمعروف و النهی عن المنکر فیولی علیکم شرارکم ثم تدعون فلا یستجاب لکم(امام علی) امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید که خداوند اشرارتان را بر شما مسلط می کند و سپس دعایتان برای دفع شرشان را هم مستجاب نخواهد کرد

سخن اول

کار منتقد سیاسی همانند کار منتقد سینمایی است. صحنه سیاست را مانند صحنه‌های یک فیلم می‌بیند، تدبیر حاکمان را بسان توان فیلمسازی کارگردان، لحاظ می‌کند، میزان رعایت سازوکارهای عقلانی اداره یک کشور را همانند ریتم منطقی یک فیلم بازکاوی می‌کند و در نهایت، به قضاوت می‌نشیند. من هم به عنوان یک منتقد سیاسی و مطبوعاتی در طی ۲۵ سال گذشته (از سال ۱۳۶۵ تاکنون) چنین کردم با این تفاوت که در اهداف کلان و آرمانهای اعتقادی انقلاب، با مسئولان و حاکمان نظام همراه هستم و توفیق و کامیابی آنان را آرزو دارم و برای من مهم است که این فیلم و کارگردانش، خوش بدرخشند و رضایت خدا و خلق خدا را به همراه داشته باشند و اهداف اسلام و انقلاب را محقق کنند. این خواست ماست اما معلوم نیست که مسئولان و مدیران کشور، حتما چنین باشند و چنین عمل کنند. به همین دلیل، آسیب‌شناسی رفتار و عملکرد و مواضع آنان ضرورت پیدا می‌کند. این وبگاه، یادداشتهای یک روزنامه‌نگار سیاسی در نقد رخدادهای سیاسی و اجتماعی زمانه ما را منعکس می‌کند. زمانه‌ای که سخت به مطالعات آسیب‌شناسانه محتاج است.

در عین حال، این وبگاه یک آرشیو تاریخی است از کلیه مطالبی که در طی این سالها به وسیله صاحب این قلم نگاشته شد یا مصاحبه‌هایی است که انجام دادم یا متن سخنرانی‌ها و نامه‌هایی است که منتشر شد و خلاصه شامل همه مطالبی می‌شود که به من مربوط می‌شود. طبعا ممکن است بسیاری از این مطالب، به روز نباشند و صرفا یک متن متعلق به تاریخ و سابقه مطبوعاتی کشور محسوب شوند اما بنده اصرار دارم تا در این وبگاه، امکان مطالعه آنها برای همگان وجود داشته باشد و آرشیو کاملی از نوشته‌های بنده در این مکان از فضای مجازی در دسترس قرار بگیرد.

خوانندگان می‌توانند به مقایسه اندیشه و تفکر نویسنده در طی این ۲۵ سال بپردازند و به تغییرات احتمالی ایجاد شده یا اولویتهای متفاوتی که برای هر دوره مورد توجه نویسنده بوده، پی ببرند. من هیچ اصراری به دفاع از تمامی آنچه نوشتم ندارم اما بدون تردید در زمان نگارش این مقالات و بیان این مواضع، اعتقاد راسخ به آنها داشتم و البته از محکمات و کلیات تفکر خودم در تمامی این دوره‌ها، دفاع می‌کنم و به همین دلیل همه این نوشته‌ها را حاصل فعالیت مطبوعاتی و سیاسی خود می‌دانم.

طبعا این مجموعه هر چه زودتر باید کامل شود هرچند بسیاری از مقالات و نوشته‌هایم در دسترس خودم هم قرار ندارند و بتدریج و با جستجو باید آنها را فراهم کنم. امیدوارم محتوای مطالب قدیمی به کار خوانندگان بیاید و امکان اعلام موضع در قبال مسائل جدید هم برایم فراهم شود.

Share and Enjoy

نظرات بسته شده است.