نسخه چاپی نسخه چاپی

دلم برای دکتر الهام می‌سوزد!

اشاره: یادداشت زیر درباره ماجرای هاله نور مشهور و توجیهات دکتر الهام نوشته شد و در تاریخ چهارشنبه  ۲۳ آذر ۱۳۸۴ در سایت فردا منتشر شد.

دکتر الهام به عنوان سخنگوی دولت، مسئولیت بسیار سنگینی را بر دوش گرفته است زیرا ناچار است در مقابل نمایندگان رسانه‌ها قرار گیرد و به سئوالات آنها پاسخ دهد و از جمله به توجیه حرفها و کارهایی بپردازد که دیگران بر زبان می‌رانند یا انجام می‌دهند و شاید قابل دفاع هم نباشند اما او به عنوان سخنگو، چاره‌ای ندارد جز این که به دفاع از دولت بپردازد و بی آنکه خود هم قانع باشد، برای قانع کردن دیگران و افکار عمومی دلیل بیاورد یا دلیل بتراشد. آیا برای چنین فردی نباید دل سوزاند بویژه آنکه سابقه دوستی هم در میان باشد؟

دکتر الهام در گفت و گویش با خبرنگاران در باره فیلم دیدار رئیس جمهور با حضرت آیت الله جوادی آملی، مجبور شد عباراتی را بکار بگیرد که توجیه‌گر واقعیت نیست. وی مدعی شد که از آن جلسه فیلمبرداری نشد اما بسیاری از افراد آن فیلم را دیده‌اند و انکار آن شدنی نیست. در سخنی متعارض گفته‌اند که فیلم مونتاژ شده است که معنای آن تایید ضمنی اصل فیلمبرداری از آن جلسه است و در فرازی دیگر فرمودند که اگر کسی فیلم کامل آن جلسه را دارد، منتشر کند و این هم یعنی فیلم پخش شده شامل همه جلسه نمی‌شود ولی قطعا مربوط به بخشی از این جلسه است.

در جلسه مذکور از سوی آقای احمدی‌نژاد سخنانی مطرح شد که از امدادهای غیبی در سفر به نیویورک حکایت داشت و مسائلی چون هاله‌ای از نور در پیرامون رئیس جمهوری و پلک نزدن مخاطبان و … را شامل می‌شد ولی پس از پخش وسیع آن اظهارات و ظاهرا علنی شدن انتقاد بسیاری از افراد و شاید برخی از مقامات عالی از این اظهارات و از این گونه سخن گفتن رئیس جمهور، بنا بر انکار آن گذاشته شد. در این راستا دکتر الهام هم توضیح داد که رئیس جمهور دائما در حال مشورت و برنامه‌ریزی است و به هیچ وجه روش رییس جمهوری این نیست که از امور ملکوتی برای توجیه وظایف حکومتی استفاده کند.

البته اگر این اظهارات اخیر سخنگوی دولت واقعیت داشته باشد، جای خوشحالی زیادی دارد و می‌توان امیدوار بود که با کسب تجربه از سوی سیاستمداران تازه به قدرت رسیده، ما شاهد بیان مطالبی نخواهیم بود که خیری در آنها نیست و غالبا اصالت هم ندارند و حتی باور کردن آنها هم محل اشکال است چه رسد به بیان آنها برای دیگران و به توهم انداختن عوام. متاسفانه قرائنی وجود دارد که این گونه نیست و برخی از مسئولان خود را تایید شده از سوی عالم غیب می‌دانند و همین مفهوم را به دیگران هم القا می‌کنند. اینان به رخدادهای عادی در مجامع جهانی هم رنگ تقدس می‌زنند یا فریب نقش‌بازی کردنهای متعارف سیاستمداران دیگر کشورها را می‌خورند و تاثیر حضور خود در این گونه مجامع را بزرگتر از آن که هست، تصور می‌کنند. ما منکر امدادهای غیبی نیستیم اما تجربه هم معلم خوبی است و یکی از این تجارب این است که نباید از امور ملکوتی و ماورایی برای توجیه عملکرد خود بهره بگیریم و چوب حراج به دین و ایمان و اعتماد مردم بزنیم چرا که ظهور ضعفها و بروز شکستهای مدیران در عرصه سیاست و مدیریت، امری محتمل است و نباید حاصل آن، ضربه خوردن به اعتقادات دینی مردم باشد.

متاسفانه در گزارشی که وزیر علوم در جمع اعضاى بسیج دانشجویى به نقل از رئیس جمهور از کنفرانس سران کشورهاى اسلامى ارائه کرد باز هم از این گونه تلقیات وجود دارد که یا از قول آقای احمدی‌نژاد است یا برداشت این وزیر محترم که او هم در دولت است و دفاع از او و اظهاراتش بر عهده دکتر الهام قرار می‌گیرد. زاهدى که در مراسم تقدیر از برگزیدگان چهارمین جشنواره ممتازین، مخترعان و مبتکران دانشجوى بسیجى، شاهد و ایثارگر سخن مى‌گفت اظهار داشت: رئیس جمهور در جلسه هیات دولت گزارشى از کنفرانس سران اسلامى ارائه داد، گزارش مفصل بود، بخشى از آن را که می‌شود در این جلسه گفت عرض می‌کنم… گفتند ما براى جلسه افتتاحیه به آنجا رفته بودیم، همه در یک سالن بیرون جلسه نشسته بودیم و بعد اعلام شد که به داخل جلسه برویم، بعضى‌ها بلند شدند و سریع به سر جایشان رفتند. بعد گفت ناخودآگاه – اصلاً چیزى نبود – ما که بلند شدیم، پادشاه عربستان هم بلند شد و اصلاً مثل اینکه برنامه‌ریزى شده بود – اینها واقعاً عنایات الهى است – که جلسه افتتاحیه این طورى تلقى شود که من و پادشاه عربستان داریم افتتاح مى‌کنیم، با هم وارد سالن شدیم تمام تلویزیون‌ها دارند نشان مى‌دهند، به افتخار ما دست مى‌زنند و گفت ما واقعاً احساس کردیم یک نیروى دیگرى ما را حرکت داد… بعد مى‌گفت وقتى سخنرانى ما تمام شد، یک موجى از شادى در بین تمام روساى کشورها ایجاد شد، حالا اسم نمى‌برم، ایشان در جلسه اسم بردند حتى بعضى‌ها را اسم بردند که خدا مى‌داند اصلاً آدم باورش نمى‌شود، اینها آمده‌اند پیش من و گفتند که خدا خیرت بدهد، تو آبروى ما مسلمان‌ها را خریدى، تو هویت دادى به اسلام، تو حرف دل ما را زدى، حتى آنها که بر حسب ظاهر با آمریکا رابطه دارند. از چند تا کشورها اسم بردند که وقتى همراهان آن کشورها وقتى رهبر آن کشور حرف مى‌زدند، خودشان هم کفى نمى‌زدند، مى‌گفت وقتى که ما صحبت کردیم، همه مشت‌ها گره کرده، حالت هم مرگ بر آمریکا و هم درود بر شما. مى‌گفت با این حالت از ما استقبال کردند و خدا مى‌داند ایشان در صحبت‌هایش این بود که اصلاً محوریت کنفرانس رفت به سمت این که جمهورى اسلامى چه مى‌گوید…. ایشان مى‌گفت که به زیارت خانه خدا رفتیم، شاه عربستان اصرار داشت که من شانه به شانه ایشان راه بروم، اینها خیلى مهم است بعد در طوافى که انجام مى‌دادیم، من عقب افتادم، چون مى‌گفت بعضى‌ها مى‌خواهند بروند و دنبال ایشان باشند و تصویرشان در تلویزیون پخش شود، خلاصه بعد دیگر طورى شد که به ایشان رسیدیم و به اتفاق هم از آن منبرى که وارد داخل بیت کعبه مى‌شود بالا رفتیم و جالب بود در طواف، آنجا که برد یمانى هست و آنجا که بانو بنت اسد وارد خانه خدا شد و بحث امام على، همان بسیجى که اشاره شد، مى‌دانید که آنها نه تنها مکروه، بلکه اصلاً فعل حرام مى‌دانند که آن قسمت را ببوسند، ماموران هم ایستاده‌اند که اگر کسى ببوسد او را مى‌زنند، رئیس جمهور دیشب مى‌گفت براى اولین بار در طواف‌هاى اولیه ایشان (پادشاه عربستان) دست مى‌کشید به آن محل، در طواف هفتم، رفت و آن محل را بوسید، بوسیدن آنجا [به عقیده آنها] یعنى آدم کافر است ولى خود پادشاه عربستان رفت و بوسید و تلویزیون‌ها نشان دادند، همان کارى که قبلاً ما مى‌کردیم و به ما خرده مى‌گرفتند که اینها نجس هستند …

اظهارات دکتر زاهدی هم نشان می‌دهد که وی قصد دارد به توفیقات احتمالی رئیس جمهور در این سفر رنگ تقدس بزند و جنبه ماورایی برای آن ذکر کند در حالی که این گونه مسائل برای سیاستمداران ما بکرات پیش می‌آیند و در آینده هم شاهد آن خواهیم بود و اگر قرار بر این گونه تفاسیر باشد در دوره روسای جمهور سابق شواهد بیشتری یافت می‌شوند. امیدواریم کار دکتر الهام به عنوان سخنگوی دولت، در آینده آسانتر باشد و وی مجبور به بیان مطالبی نباشد که خود هم به آن اعتقادی ندارد.

No related content found.

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر