نسخه چاپی نسخه چاپی

توضیحات مسئول سایت فردا در باره یک خبر سایت مدافع رئیس جمهور

اشاره: این مطلب در تاریخ شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۳۸۴ در سایت فردا منتشر شد. نگارش این جوابیه به عنوان مدیر سایت فردا در پاسخ به اتهاماتی صورت گرفت که از سوی سایت خورشید مطرح شده بود.

در تاریخ ۹ آذرماه امسال یک سایت مدافع رئیس جمهوری و ظاهرا مخالف دکتر قالیباف شهردار تهران، در خبری به انتقاد از سایت خبری فردا و دست‌اندرکاران آن پرداخته و اعلام کرد که «مخالف سرسخت دکتر قالیباف به جمع مدافعان وی پیوست». در همان زمان جوابیه‌ای برای مسئول آن سایت ارسال شد که متاسفانه مسئولان آن سایت از انتشار آن خودداری کردند. از آنجا که سایت مذکور اینک فعال نیست و بعید است که آن جوابیه را در آینده انتشار دهد، درج آن خبر و توضیحات ما در باره آن را برای خوانندگان فردا ضروری دیدیم و امیدواریم مفید افتد.

اصل خبر سایت خورشید:

مخالف سرسخت قالیباف، سردبیر سایت خبری فردا شد.

به گزارش سایت خبری «خورشید»، سایت فردانیوز که هم اینک از مدافعان محمد باقرقالیباف است، «علی شکوهی» را به عنوان سردبیر جدید خود برگزید تا استراتژی قالیباف در استفاده از مخالفین، عیان ترشود.

علی شکوهی پیش از انتخابات اخیر ریاست جمهوری، موضع خود را نسبت به دکتر قالیباف با ارسال نامه‌ای به شورای نگهبان نشان داده و از شورای نگهبان خواست تا صلاحیت سردار قالیباف را به عنوان نامزد ریاست جمهوری تایید نکند.

پس از درج این نامه در سایت شریف نیوز، چند سایت مدافع قالیباف با درج سوابق سیاسی علی شکوهی از عضویت وی در جنبش مسلمانان مبارز پرده برداشتند.

علی شکوهی در زمان انتخابات نهم ریاست جمهوری، از فعالان ستاد انتخاباتی دکتر محسن رضایی و مقاله‌نویس ثابت سایت بازتاب بود.

شایان ذکر است، سردبیر پیشین فردانیوز را «عباس درویش توانگر» سردبیر فعلی خبرگزاری فارس به عهده داشت.

و اما پاسخ ما:

مسئول محترم سایت خورشید

با سلام

در تاریخ ۹ آذر ماه در سایت شما خبری درج شده که عنوان آن چنین است: «مخالف قالیباف در جایگاه مدافع قرار گرفت». محتوای مطلب به گونه‌ای تنظیم شده که متاسفانه هم از جهت خبری و هم از بعد تحلیلی، اشکال دارد و نیازمند بیان توضیحاتی است. امیدوارم این توضیحات را در معرض مطالعه خوانندگان سایت قرار دهید.

۱ – سخن شما درباره سایت خبری – تحلیلی فردا (فردانیوز) مبنی بر این که از مدافعان محمد باقر قالیباف است، سخن درستی نیست. این سایت مستقل است و خود را به هیچ حزب و گروه و شخصی وابسته نمی‌داند. درج اخباری که به نفع این یا به ضرر آن تمام می‌شود، نمی‌تواند دلیلی برای دادن این نسبت باشد. نگاهی به اخبار مربوط به هزینه ستاد قالیباف یا دستگیری برادر ایشان که قبلا در سایت فردا درج شده، نشان می‌دهد که ما بدون ملاحظه این و آن عمل کرده‌ایم و در آینده نیز چنین خواهیم کرد. این را نیز بیفزایم که مسئولیت سایت فردا برعهده من است و بدون داشتن هیچ امکانی (محل، نیروی انسانی، تلفن و …) و تنها به مدد یکی دو نفر اداره می‌شود. آقای «عباس درویش توانگر» (سردبیر خبرگزاری فارس) هم از ابتدا در این سایت هیچ نقشی و مسئولیتی برعهده نداشته و اکنون نیز چنین است.

۲ – ما با هیچ یک از مسئولان نظام به تعبیر حضرت امام، عقد اخوت نبسته‌ایم و ضمن دفاع از کلیت نظام و مسئولان کشور، حق خود می‌دانیم که از سر خیرخواهی و با نیت امر به معروف و نهی از منکر از آنان انتقاد کنیم و در این راستا به همگان به یک چشم می‌نگریم. برای ما احمدی‌نژاد و قالیباف و … فرقی نمی‌کنند و با تمام نیروهای درون جبهه انقلاب با منطق یکسانی برخورد خواهیم کرد و این امر شامل نیروهای اصلاح‌طلب ارزشی هم می‌شود. رفتار خود با دیگران را براساس اصول خود تنظیم می‌کنیم و از عمده کردن تعارض خود با نیروهای درون جبهه انقلاب هم پرهیز خواهیم کرد. بنابراین ممکن است مواضع ما را گاهی شما نپسندید و گاهی خوشایند دیگران نباشد و در هردو حالت آنچه مورد توجه ما نیست، پسند این و آن است. برای ما کافی است که مبتنی بر اعتقادات اسلامی و انقلابی خود و در راستای منافع مردم و مصالح کشور عمل کرده باشیم و در پیشگاه خدا و مردم بتوانیم از مواضع و عملکرد خود دفاع کنیم.

۳ – در آستانه انتخابات ریاست جمهوری اخیر بحثی در باره مفهوم رجل سیاسی و مذهبی درگرفت که بنده نیز نظر خود را در این باره در نامه‌ای سرگشاده به شورای نگهبان منعکس کردم و در آن مدعی شدم که قالیباف نمی‌تواند رجل سیاسی باشد. خوشبختانه شما آن نامه سرگشاده را در سایت خود آورده‌اید و خوانندگان می‌توانند ادله بنده را مطالعه و بررسی کنند. در این باره هنوز هم بر همان نظر هستم ولی این سخن به معنای مخالفت با آقای قالیباف در همه عرصه‌ها نیست. مگر نمی‌توان کسی را رجل سیاسی ندانست و درعین حال او را برای بسیاری از مسئولیتها، مناسب و حتی اصلح تلقی کرد؟ در اینجا اضافه می‌کنم که قالیباف می‌توانست یکی از وزرای مهم دولت جدید باشد که متاسفانه مورد بی‌مهری قرار گرفت. این سخن هم به معنای دفاع صد در صد از او نیست و ما همچنان نقادی مواضع و عملکردهای ایشان را حق خود می‌دانیم. از شما هم دعوت می‌کنیم که تعارض خود را با نیروهای درون انقلاب، عمده نکنید و با بدگمانی مدعی نشوید که استراتژی قالیباف استفاده از مخالفین است و ….

۴ – اشاره‌ای به سوابق بنده در هواداری از جنبش مسلمانان مبارز کرده‌اید. هواداری غیرتشکیلاتی بنده از این گروه مربوط به اواخر سال ۵۹ و اوائل سال ۶۰ است. این گروه در آن زمان، مدعی خط امام بود، شعارهای تند ضدامپریالیستی می‌داد، طرفدار عدالت و ارزشهای انقلابی بود، با نهضت آزادی و لیبرالها بشدت مخالفت می‌کرد به گونه‌ای که رهبر این گروه پس از پیروزی انقلاب، با توصیه حضرت امام و با خواست شهید بهشتی به شورای انقلاب دعوت شد اما به دلیل حضور بازرگان و دیگر لیبرالها، عضویت شورای انقلاب را نپذیرفت، از آزادی و مخالفت با برخوردهای خشن و چماقدارانه سخن می‌گفت، به صف مخالفان بنی صدر و منافقین پیوسته بود و خلاصه کاملا ماهیتی انقلابی داشت و یک گروه قانونی بود. علت جدایی بنده از جمع هواداران این گروه هم اعتقاد من به اصل ولایت فقیه بود که بعدها فهمیدم سران این گروه به آن اعتقاد ندارند. آیا این سابقه آنقدر منفی است که باید چماق شود و بهانه برخوردهای غیرمنطقی و حذفی قرار گیرد؟ خداوند به همه ما انصاف و اعتدال عطا کند که به تقوا نزدیکتر است.

۵ – دوستان باید خود را از چنبره حلقه‌های تنگ جناحی و گروهی برهانند تا از شرک جلی روزگار ما یعنی جناح‌زدگی برهند. ملاک قضاوت ما در باره افراد و گروهها و دولتها باید مواضع و عملکرد آنان در نسبت با انقلاب و ارزشهای اسلام و منافع مردم و کشور باشد. اگر بتوانیم دوستی‌ها و دشمنی‌هایمان را براساس این ملاکها تنظیم کنیم و منافع فردی و گروهی را اصل قرار ندهیم، می‌توانیم به دینداری خود امیدوار باشیم و الا با دامن زدن به دشمنیهای بی‌دلیل، بتدریج سر از دوستیهای بی‌وجه در خواهیم آورد و معلوم نیست که عاقبت ما چه خواهد شد.

والسلام علی من اتبع الهدی

علی شکوهی

دوازدهم آذرماه هشتاد وچهار

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر