نسخه چاپی نسخه چاپی

عبور از هدف‌

یکی از خبرگزاری‌ها به نقل از سردار اسماعیل احمدی‌مقدم، اعلام کرد که ایشان بشدت از رسانه‌هایی که به اسم دفاع از حقوق شهروندی اقدام به دفاع از مجرمان می‌کنند، انتقاد و تاکید کرد: «ما  از تمامی نیات این افراد که درصدد جنگ روانی، اختلاف‌افکنی و سوءاستفاده از فضای باز کشور هستند، آگاه هستیم ؛ لذا به عنوان گروه هدف چهارم، با این افراد برخورد می‌شود».

درباره این گفته فرمانده نیروی انتظامی، ‌نکاتی را قابل تذکر می‌دانیم:

۱ – روزنامه جام‌جم از ابتدای اجرای طرح امنیت اجتماعی، براساس وظیفه رسانه‌ای خود با تمام وجود وارد صحنه شد و بی‌تردید مردم و مسوولان اذعان دارند که «جام‌جم»، بیشترین حمایت و کمک‌رسانه‌ای و زمینه‌سازی برای موفقیت این طرح را به نمایش گذاشته است. بنابراین اگر درباره این اظهارات سردار احمدی‌مقدم، منتقدانه و از سر دلسوزی نظر می‌دهیم، به معنای مخالفت با این طرح و نادیده گرفتن زحمات نیروی انتظامی نیست.

۲ – قبول داریم که برخی از رسانه‌ها با تحلیل‌های غلط و با پیش‌فرض‌های نارسا و بعضا با غرض و هدف سیاسی، به مخالفت با طرح امنیت اجتماعی می‌پردازند و طبعا این امر پسندیده نیست. در عین حال، برخی رسانه‌ها از منظر کارشناسی و با توجه به نمونه‌هایی از نتایج غلط اجرای این طرح، خود را موظف به ارائه تحلیل‌های منتقدانه می‌دانند. ما بر این باوریم که وجود نظرات متفاوت در این‌گونه مسائل، امری طبیعی است و طبعا رسانه‌ها و مطبوعات، بیش از دیگران در ارائه این‌گونه نظرات متفاوت، محق هستند.

۳ – مسوولان حکومتی، باید نقدپذیر باشند و تحمل زیادی از خود در قبال انتقادهای مطرح شده نشان دهند. این امر برای مسوولانی که وارد حوزه مسائل مهم و حساس اجتماعی می‌شوند، بیش از دیگران ضروری است زیرا در این‌گونه مسائل پیچیده، نتایج متعارض و متفاوتی حاصل می‌شود و طبعا نظرات متفاوتی هم پدید می‌آید. برآشفتن از انتقادها و اعتراض‌ها ولو آن که غلط باشند، در شأن مدیران بالای کشور نیست و ممکن است کارهای بزرگ آنان را کوچک جلوه دهد.

۴ – ادبیات به کار رفته در سخنان سردار احمدی‌مقدم و تهدید این گروه از رسانه‌ها با عنوان «هدف چهارم» مبارزه نیروی انتظامی در طرح امنیت اجتماعی، اصلا مناسب نیست. یقینا اراذل و اوباش و قاچاقچیان مواد مخدر و باندهای فساد اجتماعی و…، بسیار خوشحال خواهند شد اگر مبارزه با آنان، از مسیر اصلی منحرف شده و رسانه‌ها و مطبوعات را شامل شود.

۵ ‌- پیشنهاد می‌شود دوستان نیروی انتظامی ضمن جدیت در ماموریت اصلی خود در حفظ امنیت و سالم‌سازی جامعه، فضاسازی مثبت به سود اجرای این طرح و پاسخگویی به منتقدان و معترضان را به رسانه‌های متعهد واگذارند؛ چرا که اگر نیروی انتظامی طرح درست و قابل قبول و مورد نیاز مردم را به درستی و با شیوه‌ای سنجیده اجرا کند، نتایج اجتماعی خوبی را به بار می‌آورد و همین امر، حمایت مردم را مضاعف خواهد کرد. در آن صورت نیازی نیست که از انتقادها و اعتراض‌ها، برنجند و برخورد با منتقدان و حتی مخالفان یک طرح را «هدف چهارم» بنامند.

No related content found.

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر