نسخه چاپی نسخه چاپی

تروریسم گزینشی نیست

روزنامه اعتماد / شنبه ۲۶ تیرماه ۹۵

فرانسه این روزها در شوک حاصل از اقدامات تروریستی فرو رفته است. هیچ‌کس نمی‌تواند نتایج تلخ این کارهای خشن و تلخ را تایید کند و با مردم و دولت فرانسه همراه نشود. یک فرد تروریست ده‌ها انسان بی‌گناه را مورد هجوم قرار داد و بدون اینکه هیچ دلیلی وجود داشته باشد، آنان را به خاک و خون کشید و حق حیات را از آنان سلب کرد. کاری با انگیزه‌ این فرد نداریم زیرا شیوه برخورد با مردم بی‌گناه به اندازه کافی از درستی یا نادرستی انگیزه این فرد حکایت دارد. مگر می‌شود بدون اثبات جرم افراد و با چشمان بسته انسا‌ن‌های بی‌گناه را به قتل برسانیم و مدعی انگیزه درست برای خودمان باشیم؟

متاسفانه در جهان کنونی تعریف مورد توافقی از تروریسم وجود ندارد. بر این اساس، مصادیق تروریسم در دنیا هم مورد اجماع قرار نمی‌گیرد. دولت‌های غربی هر حرکت مردمی و فراگیر و ضدظلم را به این دلیل که منافع آنان را به خطر می‌اندازد، مصداق تروریسم می‌دانند در حالی که دفاع مشروع حق هر مردمی است که مورد ظلم و تجاوز و اشغالگری قرار می‌گیرند و قطعا نباید آن را اقدام تروریستی تلقی کرد. رژیم صهیونیستی با اینکه مصداق بارز تروریسم دولتی است و رهبران فلسطینی را در داخل و خارج این کشور ترور می‌کند و مردم معترض به اشغال نظامی سرزمین‌شان را می‌کشد، از سوی کشورهای غربی مورد حمایت قرار می‌گیرد صرفا به این دلیل که این رژیم متحد غرب است و نباید در مجامع جهانی محکوم به تروریسم شود. آنان تلاش زیادی کردند تا عنوان «صهیونیسم به مثابه تروریسم» را که یک مصوبه نهادهای بین‌المللی بود تغییر دهند به این دلیل که از رژیم صهیونیستی دفاع کرده باشند. این‌گونه نگرش ابزاری به مفهوم تروریسم قطعا مانع از این است که بر سر مفهوم و مصداق تروریسم یک اجماع جهانی ایجاد شود و مبارزه با آن جدی شود.

همین چند روز قبل یک گروه تروریستی که دستش به خون هزاران نفر از مردم کشورمان آلوده است و ده‌ها تن از مسوولان انقلابی را به شهادت رسانده، در فرانسه یک گردهمایی برگزار کرد و از شهردار پاریس تا برخی مقامات فرانسه و نیز ضدایرانی‌ترین مقامات سیاسی و نظامی امریکا و انگلیس در آن گردهمایی حاضر بودند. این سازمان تروریستی که مسوولیت رسمی بسیاری از ترورهای انجام شده در ایران را برعهده گرفته، در چند دهه گذشته در فرانسه مستقر است و اقدامات خود علیه ایران را از آنجا مدیریت و رهبری می‌کند. البته در مواقعی که مناسبات ایران و فرانسه بهتر می‌شود، محدودیت‌هایی برای این گروه ایجاد می‌کنند اما در مواقع دیگر، حمایت از این گروه تروریستی در دستور کار مقامات فرانسه قرار می‌گیرد که همین وضعیت نشان می‌دهد فرانسه به صورت جدی درصدد مبارزه با تروریسم نیست و از آن به‌مثابه یک ابزار بهره می‌برد و در صورتی که با دولتی تعارض منافع داشته باشد، از مخالفان آن حمایت صریح یا ضمنی خواهد کرد ولو آنکه آن مخالفان، مصداق واقعی تروریسم باشند.

البته دولت فرانسه در اعلام مواضع سیاسی خود تاکید دارد که منافقین را سازمانی «غیردموکراتیک» و «طرفدار خشونت» می‌داند و با آن گروه هیچ‌گونه ارتباطی برقرار نکرده است اما معلوم است که مبارزه جدی با تروریسم با این‌گونه توجیهات سازگار نیست. هر کشوری که با مقوله تروریسم برخورد ابزاری کند و در انتخاب گروه‌های تروریست دست به گزینش بزند، باید انتظار داشته باشد که پیامد فعالیت گروه‌های تروریستی دامن آن کشور را هم بگیرد.

داعش و النصره و بسیاری از گروه‌های مسلح در سوریه و عراق، تروریست هستند اما به واسطه نوع برخورد همین دولت‌های غربی، عزم واحد جهانی برای مبارزه با آنها ایجاد نشده است و اکنون شاهدیم که دامنه فعالیت تروریستی همین جریان‌ها، فرانسه و کل اروپا را هم دربرگرفته است.

ترکیه هم که کشوری امن برای مسافران خارجی و توریست‌ها بود، به تدریج از امنیت خارج می‌شود و دیر نیست که حمایت دولت این کشور از تروریست‌های سوریه دامن کل این کشور را بگیرد. این وضعیت سرنوشت هر کشوری است که به صورت اصیل درصدد مبارزه با تروریسم نیست و در مواردی از آن دفاع و به مقتضای منافع خود با آن مخالفت می‌کند.

 

تروریسم برای جهان کنونی یک تهدید جدی است و متاسفانه عمدتا در قالب گروه‌های مسلمان خود را نشان می‌دهد ولی تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی را نیز نباید نادیده گرفت. این جریان باید در هر شکل و شمایلی که دارد، طرد شود و از حمایت ضمنی هیچ دولتی برخوردار نشود. ما تروریسم خوب و تروریسم بد نداریم. مساله مقاومت مشروع ملت‌ها در مقابل تجاوز و اشغال و تروریسم دولتی را نباید مصداق تروریسم تلقی کرد و حسابش جداست اما اقدامات کور مسلحانه علیه مردم بی‌گناه با هیچ منطقی قابل توجیه نیست و باید با آن مواجه شد و در این مبارزه از تقسیم آن به خوب و بد باید پرهیز کرد. تروریسم وقتی منطق خودش را پیدا کند و ریشه بزند، به شکل فراگیر به همه مردم و همه دولت‌ها آسیب خواهد زد و بنابراین قابل گزینش نیست.

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر