نسخه چاپی نسخه چاپی

بحرین تاب نظامی‌گری را ندارد

روزنامه اعتماد / سه شنبه ۱۵ تیرماه ۹۵

در چند روز گذشته خبری از کشور بحرین منتشر شد که برای تحلیلگران سیاسی منطقه جای تعجب داشت و آن حمایت جمعی از نمایندگان پارلمان این کشور از منافقین است. اعضای منافقین از زمانی که از ایران خارج شدند، نیاز به جلب حمایت دارند و به همین دلیل به سراغ هر کشوری می‌روند که بیشتر با جمهوری اسلامی مساله و مشکل داشته باشد. آنها با همین نگاه به هنگام جنگ تحمیلی به همکاری با صدام روی آوردند و بعدها هم با امریکا، اسراییل و دیگر کشورهای منطقه همراهی کردند تا تعارض خود با جمهوری اسلامی را عمده‌تر از هر اصل اخلاقی و سیاسی و ملی قرار داده باشند. همین روند آنان را به خیانت کشاند و در نزد مردم به منفورترین مخالفان جمهوری اسلامی مبدل کرد.

در این میان حمایت جمعی از نمایندگان پارلمان بحرین از یک گروه مسلح تروریست مخالف جمهوری اسلامی معنای بدی دارد و به زیان همه‌جانبه حاکمان بحرین تمام می‌شود. طبیعی است که دو دولت مخالف یکدیگر در مواردی علیه همدیگر وارد عمل شوند و علیه منافع طرف مقابل اقدام کنند اما حمایت از یک جریان نظامی مسلح مخالف ایران از سوی حاکمان بحرین، این تمایل را در دیگران هم ایجاد خواهد کرد که از مخالفان مسلح بحرین حمایت کنند و بنابراین روند رخدادهای بعدی به سوی نظامی‌گری سوق پیدا خواهد کرد.

همین چند مدت قبل بود که دولت بحرین با سلب تابعیت از یک روحانی شیعه میانه‌رو، یک خطای استراتژیک را مرتکب شد. همگان باور دارند که یک حکومت اگر وجود مخالفان سیاسی را تحمل نکند و با آنان به تعامل معقول نپردازد، باید خود را برای مقابله و مقاومت مسلحانه آماده کند. بعد از تصمیم حکومت بحرین برای سلب تابعیت از «شیخ عیسی قاسم» بسیاری از تحلیلگران هشدار دادند که این کار خطرناک است و آن کشور را گرفتار بحران‌ خواهد کرد. بیانیه یک نظامی سرشناس در ایران و اخطار به حاکمان بحرین و نیز سخنان رهبری ایران که شیوخ بحرین را نسبت به رشد مقاومت مسلحانه در این کشور متنبه ساخت، نشان می‌دهد که در این کشور هم ممکن است شاهد رشد نظامی‌گری باشیم. در این وضعیت چقدر بی‌تدبیرند کسانی که با حمایت از منافقین، به استقبال نظامی‌شدن فضای روابط میان دو کشور می‌روند.

No related content found.

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر