نسخه چاپی نسخه چاپی

روحانی! مچکریم!

روزنامه اعتماد / دوشنبه ۱۴ تیرماه ۹۵ 

در دو سه سال گذشته، عنوان این نوشته را برخی به صورت طنز برای دکتر روحانی به کار بردند و از ایشان با این تعبیر تشکرکردند اما شخصا بر این باورم که باید از دکتر روحانی در ماجرای حقوق‌های نجومی ممنون بود و به صورت جدی از ایشان تشکر و تقدیر کرد.

کسانی که ماجرای حقوق نامتعارف برخی مدیران را مطرح کرده‌اند، معلوم نیست اصلاح امور جامعه برای‌شان اصل بوده باشد بلکه بیشتر بهره‌برداری سیاسی از آن را مدنظر داشته و دارند. آنها بر این باورند که یک نقطه ضعف بزرگ در دولت را شناسایی کرده‌اند و باید از آن برای تخریب پایگاه اجتماعی دولت و رییس‌جمهوری بهره گرفت. برای آنان مهم نیست که از چند دهه قبل، برخی مدیران از طریق دسترسی به قدرت سیاسی، از امکانات اقتصادی ویژه‌ای برخوردارند. آنان می‌دانند که در دولت قبل چه خبر بود و چندین و چند میلیارد دلار درآمد نفتی با بی‌تدبیری در جای ضروری خرج نشدند و چه اختلاس‌ها و دزدی‌ها که صورت نگرفت. به نظر آنان هر چه در گذشته رخ داد در پناه گرایش سیاسی دولت قبل قابل اغماض است اما در مورد دولت دکتر روحانی به خاطر مشرب سیاسی متفاوتش، اصلا نباید بر هیچ نقطه ضعفی چشم بست بلکه باید با بزرگنمایی و حتی انتشار مطالب کذب و بدون سند، دولت را در موضع دفاع و انفعال قرار داد و مردم را به آینده آن بدبین ساخت.

چنین به نظر می‌رسد که دولت دکتر روحانی به این امر واقف است اما عمدا انگیزه منفی این دست از منتقدان را نادیده گرفته تا اصل اشکال وارده را به مثابه یک نقطه ضعف نظام و سیستم حکومتی از میان بردارد و برای اصلاح وضعیت غیرقابل دفاع موجود اقدام کند. دستور به مسوولان برای رسیدگی به حقوق‌های نجومی، تغییر چندین مدیرعامل بانک‌ها، قبول استعفای رییس و هیات‌مدیره صندوق توسعه ملی، تغییر آیین‌نامه‌های پرداخت حقوق و مستمری و. . . بخشی از اقدامات دولت دکتر روحانی است که باید از ایشان تشکر کرد.

همیشه گفته‌ایم که در نظام اسلامی ممکن است فساد اقتصادی هم ایجاد شود اما مهم این است که رییس‌جمهوری کنونی هیچ کسی را خط قرمز خود قرار نداد و برخورد با همه مدیران متخلف را عملیاتی کرد.

No related content found.

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر