نسخه چاپی نسخه چاپی

… کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران

به مناسبت دومین سالگرد درگذشت فرزندم «حسینعلی»

 

سالی دیگر هم گذشت. دو سال قبل یعنی در هشتم خرداد ۹۶ آن تلخ‌ترین واقعه زندگی‌ام رخ داد و ما در غم از دست دادن اولین فرزندم، حسینعلی مظلوم، سوگوار شدیم. روزی نیست که به یادش نباشیم و هنوز هم اشک، ترجمان احساسات درونی ماست و تسکین دهنده دردی که فراموش نمی‌شود.

001

از مقطع درگذشت حسینعلی، مطالب متعددی در این رابطه در کانال نقد زمانه منتشر شد که ضروری است در سایت نقد زمانه هم بازنشر شوند تا ماندگار بمانند. آنچه در این گزارش خواهید خواند تجمیع همه آن مطالب است. خدایش رحمت کند.

⚫️ انا لله و انا الیه راجعون ⚫️

💠 دیروز در اوج ناباوری و غافلگیری پسر بزرگم «حسینعلی» در ۳۵ سالگی از دستم رفت!

⚫️ او در نوجوانی حدبالایی از نبوغ و تیزهوشی و دانش‌اندوزی و فهم مسائل اجتماعی را از خود بروز داده بود اما با تاسف از همان سنین گرفتار بیماری افسردگی و روحی شد و تلاش ۱۷ ساله برای درمان وی دیروز بی جواب ماند و روح مظلوم او از این دنیا پرکشید.

🔹 مطابق برنامه‌ریزی خانواده، مراسم تشییع جنازه وی در زادگاهمان (بهشهر مازندران) صبح روز چهارشنبه ۱۰ خردادماه از مسجد امام حسین(ع) (نصیرخان) برگزار خواهد شد.

🔹از همه عزیزان درخواست دارم برای شادی روح پسر مرحومم ثواب قرائت فاتحه‌ای را نثار و برای برخورداری او از رحمت و غفران الهی دعا کنند.

❇️ خداوند عاقبت شما و ما را ختم به خیر کند.

◀️ علی شکوهی

سه شنبه ۹ خرداد ۹۶

🔹🔹🔹

پیام تسلیت مهندس محسن هاشمی رفسنجانی به علی شکوهی و همسر ایشان

photo_2017-05-31_09-40-47

🔹🔹🔹

سلام جناب آقای شکوهی

خبر درگذشت فررند دلبندتان موجب تاثر گردید برای شما و سایر بازماندگان صبر جمیل و برای ان مرحوم غفران و رحمت الهی خواهانم.

با احترام

عباس عبدی

🔹🔹🔹

انا لله و انا الیه راجعون

خداوند در این مصیبت به شما و خانواده محترم صبر عنایت فرماید و آن عزیز را مشمول لطف خاص خود قرار دهد. از این که حضورا توفیق عرض تسلیت ندارم پوزش می‌طلبم.

سروش محلاتی

🔹🔹🔹

تسلیت مى گویم على آقاى شکوهى …

تحمل داغ فرزند بسى سنگین است. شاید براى همین است که در حدیث قدسى نقل کرده اند از حضرت حق که من حیا مى ورزم در سوال و جواب پاى میزان ، از پدر و مادرى که داغ جوان بر دل دارند.. حسینعلى عزیز از ملکوت آرامش و آرامش ملکوت بهره مند باشد و روح بیتابش در همنشینى با نیکان و پاکان قرار یابد..

براى آن عزیز ، غفران و رحمت الهى و براى شما و بازماندگانش سکینهء قلب و استوارى بر ملکهء صبر را از درگاه حضرت حق مسالت دارم..

مرا هم در غم خود شریک بدان.

ساعد باقری

🔹🔹🔹

سلام علی آقای عزیز

سوگ سنگین درگذشت پسر برومند و عزیزتان را خدمت شما و همسر گرامی، خانواده و خاندان ارجمندتان تسلیت و تعزیت می گویم. خداوند حسین دلبندتان را در دریای آمرزش و آرامش خویش پذیرا باشد و به شما و خانواده بزرگوارتان شکیبایی و پاداش بر صبر عنایت فرماید.

دوستدار

اکبر نبوی

🔹🔹🔹

انا لله و انا الیه راجعون

برادر ارجمند جناب اقای شکوهی

مصیبت وارده را به شما و خانواده محترمتان تسلیت عرض نموده، برای ان مرحوم غفران و رحمت الهی و برای بازماندگان صبر و اجر از پیشگاه حضرت حق خواستارم.

پروانه مافی نماینده تهران

🔹🔹🔹

⚫️ انا لله و انا الیه راجعون ⚫️

متاسفانه باخبر شدیم روز گذشته پسر بزرگ استاد گرانقدر جناب آقای #علی_شکوهی ، حسینعلی شکوهی ، دارفانی را وداع گفتند.

از طرف کانون اندیشه دانشجوی مسلمان و جامعه دانشگاهی امیرکبیر این ضایعه بزرگ را خدمت ایشان و خانواده محترمشان تسلیت عرض می‌کنیم.

کانون اندیشه دانشجوی مسلمان

🔹🔹🔹

جناب آقای شکوهی

سلام. تسلیت عرض می کنم. خدا به شما در این امتحان بزرگ الهی شکیبایی عنایت کند. خواهشمند است این برادر کوچک خود را در این غم جانکاه شریک بدانید. برای شما و خانواده محترم از درگاه احدیت سلامتی آرزومندم.

ارادتمند شما

حسن بهشتی پور

🔹🔹🔹

دوست و برادر عزیزم علی آقا شکوهی

درگذشت فرزند دلبندتان را صمیمانه تسلیت عرض می‌کنم. شما را همواره به صبر و بردباری شناخته‌ام. خداوند روح عزیزتان را غرق در رحمت خود گرداند و به شما صبری در خور تحمل این مصیبت بزرگ عطا فرماید.

بیژن مقدم

🔹🔹🔹

برادر ارجمندم جناب آقای علی شکوهی

خبر درگذشت فرزند برنا و رعنای شما واقعا متاثر کننده بود. خدا به شما برادر متدین و مخلص صبر عنایت کند و آن مرحوم را رحمت فرماید. اینجانب از طرف خودم و هیات موسس انجمن اندیشه و قلم تسلیت عرض می‌کنم.

دکتر امیر دبیری مهر

رییس هیات مدیره انجمن اندیشه و قلم

🔹🔹🔹

جناب آقای علی شکوهی

سلام برادر عزیز

امروز خبر درگذشت فرزند برومندت را در روزنامه خواندم. خبر سهمگینی بود. واقعا به خودم لرزیدم. با توجه به سابقه‌ای که نوشته بودی می‌توانم فقط حدس بزنم که چه روزگار سختی به تو و مادرش گذشته است. امتحان سختی بوده است ولی مطمئنم که شما در درگاه الهی روسفید هستید. به هر روی تقدیر الهی است و از تقدیر او گریزی نیست. از عمق جان به شما و خانواده محترم تسلیت می‌گویم و شادی روح آن عزیز را از درگاه الهی خواهانم. در غم شما شریک هستم.

با سپاس

عباس آخوندی

🔹🔹🔹

جناب شکوهی

از طرف خود و شورای مرکزی سازمان معلمان ایران این مصیبت جانکاه را تسلیت گفته، برایتان صبر و برای آن مرحوم غفران الهی مسئلت داریم.

علیرضا هاشمی

سازمان معلمان ایران

🔹🔹🔹

مرگ گاهی ریحان می چیند…

جناب شکوهی عزیز

هرچند زبان ما از تسلیت قاصر است ولی روح بزرگ شما پسندد آنچه را جانان پسندد

چاره ای جز تسلیم در برابر اراده ذات اقدس حق نیست

از صمیم چان، شکیبایی برای شما و سایر داغدیدگان را آرزومندم

صرفا برای تخفیف درد فراق فرزند دلبندتان حکایتی را نقل می کنم از مادر معنوی و قرآنی‌ام زنده‌یاد بانو مهدیه الهی قمشه‌ای در مصیبت دومین فرزندش…

“خوشا آنان که دائم در نمازند…”

حال بانو الهی وخیم است. ایشان به سختی چشم باز می‌کنند و توان حرف زدن هم ندارند. پزشک ایشان خواست به بیمارستان منتقل شوند. بااشاره مخالفت خود را نشان دادند. چون اصرار ما زیاد شد باز هم با اشاره و به سختی فهماندند که استخاره کنیم. قرآن را بر بالین شان آوردیم. آیاتی آمد که استنباط خوب یا بد ازآن برای ما میسر نبود. به خودشان متوسل شدیم و آیات را درگوش شان زمزمه کردیم. ایشان با اشاره دست فهماندند که جواب بد است و دوباره بیهوش شدند. این بانوی قرآنی در روزهای اخیر هم از نماز اول وقت که عمری به آن مقید بوده اند غافل نشدند البته با اشاره ابرو و حرکت ضعیف لبها. دریغ که بزرگانی چون این بانوی الهی یک یک درحال ترک این دیار خاکی اند و ما تیره روزان نمی دانیم جای خالی شان را چگونه پرکنیم! درپایان ذکر این خاطره نیز خالی ازلطف نیست. سال گذشته وقتی من روسیاه مأمور شدم خبر فوت دومین پسر دلبند این مادر را به ایشان بدهم، هنگام اذان مغرب بود. وقتی خبر را شنیدند فقط گفتند من هنوز در مصیبت فریدالدین ( پسر اولشان که مدتی قبل از فؤاد فوت کرده بود) کمر راست نکرده ام!… اما بلافاصله استغفار کردند و دستها رابه آسمان گرفته و ذکر الهی رضا برضائک و تسلیما لامرک را بر زبان آوردند. باگریه پرسیدم: چه خدمتی ازمن برمی آید که انجام بدهم؟ فرمودند: هیچ. فقط زیربغلم را بگیرو بلندم کن. چون پاهایم سست شده اند. پرسیدم چرا بلند می شوید؟ همین جا استراحت کنید. گفتند: وقت نماز است!…

افشین علاء

🔹🔹🔹

برادر عزیزم جناب آقای شکوهی

با شنیدن این خبر شوکه شدم یاد صبوری شما افتادم در شرایط سختی که با هم وارد عراق شدیم. خداوند به حق امیرالمومنین و امام حسین و عباس بن علی به شما صبر و آرامش بدهد و آن عزیز را غریق رحمت خود گرداند.

عراقی شاعر و عارف بزرگ در باره مرگ می‌گوید: تو سبوی پر ز آبی به کنار بحر وحدت / اگرت سبو شکسته تو شکسته دل چرائی

غلامرضا ظریفیان

🔹🔹🔹

سلام برادر گرامی‌ام جناب شکوهی عزیز

از خبر درگذشت ناگهانی جوانتان بسیار متاثر شدم. خداوند این عزیز را با علی اکبر محشور کناد و به شما و همسر داغدار صبری عظیم عنایت فرماید.

غلامعلی رجایی

🔹🔹🔹

برادر ارجمند جناب آقای شکوهی

من را در غم درگذشت جانکاه فرزند برومندتان سهیم بدانید.

برای ایشان غفران و رحمت واسعه حق و برای جنابعالی و سایر بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.

با احترام

فیض‌الله عرب‌سرخی

🔹🔹🔹

استاد محترم و برادر ارجمند جناب آقای علی شکوهی

از ارتحال فرزند عزیزتان حسین‌آقا بسیار اندوهگین شدم. ضمن عرض تسلیت به جنابعالی و خانواده محترم، از درگاه خداوند متعال برای این عزیز مسافر ملکوت در ماه پر عظمت رمضان رحمت واسعه مسئلت می‌نمایم . خداوند این فقدان دردناک را با عنایات خاص به شما جبران فرماید.

ارادتمند شما

سعدالله زارعی

🔹🔹🔹

دوست ارجمند، نویسنده و محقق گرانمایه، جناب آقای علی شکوهی امروز در کانال تلگرامی خود از درگذشت اسفناک پسر بزرگشان خبر داد.

این ضایعه تأثرانگیز را به جناب آقای شکوهی تسلیت عرض می‌کنم و برای ایشان و خانواده محترم صبر و برای آن مرحوم مغفرت آرزومندم.

عبدالله شهبازی

سه‌شنبه، ۹ خرداد ۱۳۹۶

🔹🔹🔹

برادر ارزشمند جناب آقاى على شکوهى

با سلام

با خبر شدم در سوگ رفتن نابهنگام فرزند دلبندتان به ماتم نشسته‌اید.

سوگوارانه، درگذشت این عزیز را از صمیم دل تسلیت می گویم.

از خداوند بزرگ براى ایشان آمرزش و براى بازماندگان به ویژه آن گرامى، تندرستى و شکیبایى آرزومندم.

محمد جواد حق شناس

🔹🔹🔹

photo_2017-05-31_15-06-30

 

🔹🔹🔹

با سلام و ارادت

مصیبت جانگداز فراق فرزند عزیزتان را تسلیت می گویم و خود را در این اندوه جانکاه، سهیم می دانم. روانش شاد و شکیبایی تان افزون باد.

احمد پورنجاتی

🔹🔹🔹

دوست و برادر ارجمند جناب آقای علی شکوهی

مصیبت از دست دادن فرزندتان حسین آقا را صمیمانه تسلیت می گویم و در این ایام الهی و معنوی برای عزیز سفرکرده تان تقاضای رحمت و مغفرت دارم . همچنین برای جنابعالی و خانواده محترم که سالها رنج و سختی حفاظت و پرستاری او را صبورانه و شاکرانه به جان خریدید آرزوی بهترین پاداش‌ها را از خداوند دارم.

مهدی نصیری

🔹🔹🔹

برادر گرامی و ارزشمند جناب آقای على شکوهی

چه ناباورانه در سوگ رفتن نابهنگام فرزند دلبندتان به ماتم نشسته اید.

درگذشت عزیزتان را از صمیم قلب تسلیت گفته و در غمتان شریک هستیم .

از خداوند بزرگ براى ایشان آمرزش و براى بازماندگان به ویژه شما و همسر محترمتان صبر و سلامتی خواهانیم .

کانون فرهنگیان حزب کارگزاران سازندگی ایران ( شهرتهران )

 

201301037093

🔹🔹🔹

سلام استاد ارجمند و برادر عزیزم .

با همه وجود و از صمیم جان تسلیت عرض می کنم . خداوند مهربان به شما و همه بازماندگان صبری بزرگتر از این مصیبت جان فرسا عنایت فرماید و فرزند عزیز شما را مورد رحمت خاصه خود قرار دهد . صدها بار تسلیت .

جواد اردکانی

🔹🔹🔹

با عرض سلام

رحلت جگر گوشه تان را خدمت جناب عالی و مادر گرامی آن مرحوم تسلیت عرض کرده و صبری جمیل را از درگاه احدیت برای تان خواهانم.

محسن رشید

🔹🔹🔹

الذین اذا اصابتهم مصیبه قالو انا لله و انا الیه راجعون

جناب شکوهی روزنامه نگار فرهیخته و گرانقدر

خبر درگذشت فرزند دلبندتان موجب تاثر اینجانب گردید. از خدای سبحان برای شما که عمر شریف خود را در راه ارتقای فرهنگ این مرز و بوم سپری نموده و نقش بی بدیل در آگاهی بخشی به جوانان و همه تشنگان حقیقت داشته اید، صبر و برای آن عزیز سفر کرده علو درجات مسئلت می نمایم.

فریده اولادقباد، نماینده مردم شریف تهران، ری، شمیرانات ،اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی

🔹🔹🔹

سلام به برادر دردآشنای فهیم مهربانم

تسلیت این رفیق دیرین را بپذیر. متاسفانه با دردی که بر آن وجود نازنین سایه انداخته بخوبی آشنایم اما به صبر و ایمان و درایت آن دوست بصیر نیز آگاهم.

می بوسمت وبه وجودت می بالم و برای روح آن عزیز شادی و آرامش می طلبم.

قاسمعلی فراست

🔹🔹🔹

باسمه تعالی

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام

برادر ارجمند جناب آقای شکوهی

با سلام و احترام

مشیت الهی بر این تعلق گرفته که بهار فرحناک زندگی را خزانی ماتمزده به انتظار بنشیند و این بارزترین تفسیر فلسفه آفرینش در فراخنای بیکران هستی و یگانه راز جاودانگی خداوند متعال است.

با نهایت تاسف وتاثر در گذشت فرزند برومندتان را به جناب عالی وخانواده محترم تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر جمیل واجر جزیل مسئلت دارم.

احمد عابدینی

معاون دبیرکل شورای عا لی آموزش و پرورش

🔹🔹🔹

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام

برادر ارجمند جناب آقای علی شکوهی

ضایعه درگذشت فرزند برومندتان مرحوم مغفور شادروان حسینعلی شکوهی را از صمیم قلب تسلیت عرض نموده، از خداوند متعال مسئلت می نماییم روح پاکش را با جوان کربلا حضرت علی اکبر محشور نموده و به شما ، مادر محترمه و سایر بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل عنایت فرماید.

انجمن اسلامی معلمان شهر تهران

🔹🔹🔹

photo_2017-06-01_17-56-32

🔹🔹🔹

انا لله و انا الیه راجعون

داغ از دست دادن فرزند برای پدر و مادر بسیار سنگین است ولی به مصداق آیه کریمه می گوییم انا لله و انا الیه راجعون و از خداوند طلب صبر بر این مصیبت می کنیم.

علی جان! همه دوستان را در این غم شریک بدانید. خداوند روح آن مرحوم را با صالحان و شهدا محشور فرماید.

داود کشاورزیان

🔹🔹🔹

سلام و عرض تسلیت

خبر درگذشت فرزند عزیزتان سبب ناراحتی و حزن و اندوه گردید. برای جنابعالی که عمری را در مبارزه برای آزادی و عدالت و حریت ملت ایران گذرانده اید طلب صبر و برای عزیز از دست رفته طلب مغفرت می کنم. غم شما و اخوان شکوهی غم ما است.

ارادتمند

غلامعلی دهقان

🔹🔹🔹

سلام و عرض ارادت

حاج آقای شکوهى عزیز، تسلیت این برادر کوچک خودتان را بپذیرید.

داغ فرزند سخت و طاقت سوز است. خداوند به شما و خانواده محترم در این ماه مبارک به حق قرآن صبر و تحمل بالایی عنایت بکند. دعاگوى شما هستیم.

محمود جوانبخت

🔹🔹🔹

جناب اقای شکوهی

از خدای کریم در این ماه شریف برای روح فرزند عزیز شما رحمت واسعه و برای حضرتعالی و بازماندگان اجر و صبر می طلبم.

دکتر سید امیرحسین اصغری

🔹🔹🔹

سلام و ارادت استاد نازنین جناب آقای علی شکوهی عزیز

از شنیدن خبر درگذشت فرزند برومندتان شوکه شدم. سالهاست متاسفانه توفیق زیارت شما را ندارم اما دعاگو هستیم و این مصیبت را تسلیت عرض می کنم و برای شما و خانواده صبر و طول عمر و سلامت آرزو دارم.

با احترام

پیام فضلی نژاد

🔹🔹🔹

سلام علیکم و رحمت الله

برادر محترم جناب شکوهی عزیز

بسیار متاسف شدم از اتفاق ناگوار و تلخی که برای جنابعالی و خانواده محترم حادث شده.

امیدوارم به حق ایام مبارک ماه ضیافت الهی خداوند مهربان این مصیبت را سرمایه آخرت و روز جزا قرار داده و قلب شما و مادر داغدیده را غرق نور صبر و امید به آینده نماید و آن جوان مظلوم را در سایه عنایت و مغفرت خود بپذیرد.

ارادتمند

فروز رجایی فر

🔹🔹🔹

برادر شکوهی عزیز

در غم بزرگتان شریکم و از خدای متعال صبر و اجر مسالت دارم. سرکار خانم و شما از نیکان روزگارید و خداوند امتحانات بزرگ را برای خوبان مقدر فرموده که الصبر مفتاح الفرج.

آرامش و غفران و رضوان برای آن مرحوم و شکیب و عزت را برایتان مسالت دارم و داغدار غم شما هستم.

صالح نقره کار

🔹🔹🔹

انا لله و انا الیه راجعون

جناب على آقاى شکوهى عزیز

با سلام و عرض تسلیت فرزند دلبندتان

براى حضرتعالى و خانواده محترم ، آرزوى صبر و اجر دارم؛

خدایش رحمت کند و با ائمه اطهار ایشان را محشور نماید.

با مودت و مهر: سید محسن نبوى

🔴خواهشمندم در مطالب ذیل اندکى تامل فرمایید:

🔹گر ز حال دل خبر داری بگو

ور نشانی مختصر داری بگو

مرگ را دانم، ولی تا کوی دوست

راه اگر نزدیکتر داری بگو

🔹مرگ حلقه اى از حلقات هستى شناسانه آدمی است

و آن ظهور هستى جدیدی است در محضر رب الارباب و نورالانوار که رحمت را براى بندگانش بر خویش فرض و واجب نموده است “کتب على نفسه الرحمه”

🔹زیرا ما با هر نفسى که می کشیم نه آنیم که قبلاً بوده ایم

“هر نفس نو می شود دنیا و ما

بیخبر از نو شدن اندر بقا”

🔹زیرا “کل یوم هو فى شأن”

“مرده شو تا مخرج الحى صمد

زنده اى زین مرده بیرون آورد”

🔹مولا امیرالمؤمنین على علیه الصلوه والسلام:

والله لعلى ابن ابیطالب آنس بالموت من الطفل بالصدى امه

والله پسر ابیطالب به مرگ اشتیاقش بیش از اشتیاق یک طفل به پستان مادر است.

🔹🔹🔹

باتقدیم سلام و عرض تسلیت

خبر بسیار ناگوار وفات حسینعلی عزیز نور چشم شما و ما بسیار تاثرانگیز بود. خداوند به شما پدر داغدیده و خانواده محترم صبر جزیل برای تحمل این مصیبت بزرگ عنایت فرماید و روح آن مرحوم را غریق رحمت نماید.

برادر عزیز علی آقای شکوهی! شما همیشه در ناملایمات به فضل الهی مقاوم و صبور بوده‌اید. امیدوارم که در این اندوه بزرگ نیز مثل همیشه صبوری پیشه کنید و شاکر درگاه الهی باشید. ما را در غم خود شریک بدانید.

امیرعلی امیری

🔹🔹🔹

انا لله و انا الیه راجعون

با تاسف فراوان، ضایعه درگذشت فرزند عزیزتان را به جنابعالى و خانواده محترم تسلیت عرض مى کنم. از خداوند متعال براى ایشان رحمت واسعه و براى خاندان مصاب، صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت مى نمایم.

حسین علایى

🔹🔹🔹

سلام

صمیمانه فوت عزیز دلبندتان را تسلیت عرض می‌کنم.

عبدالحسین روح الامینی

🔹🔹🔹

مرگ ناگهانی آقاحسین پسر مودب، آرام و دوست داشتنی علی شکوهی از دوستان ۳۵ ساله من، موجی از غم و اندوه را در میان دوستان علی آقا ایجاد کرد. حسین پسر بزرگ علی آقا در حالی مادر دردمند و پدر اندیشمند و سه برادر نازنینش را داغدار کرد که سالها از یک بیماری نامهربان رنج می‌برد. این مصیبت سنگین را از صمیم قلب به حاج علی عزیز و خانواده گرانقدرش تسلیت گفته برای حسین عزیز علو درجات و برای بازماندگان صبر و بردباری تمنا دارم.

سیدهاشم هدایتی

IMG_6652 (2)

🔹🔹🔹

سلام. امیدوارم خوب باشید.

عصر از دوستان مشترک شنیدم این غم جانگداز به جانتان نشسته است. بسیار متاسف شدم و از خداوند برای شما و خانواده صبر و تحمل و بردباری می‌خواهم. خداوند ایشان را با اولیاءالله محشور فرماید و به شما طول عمر با عزت و سلامتی و دلخوشی بدهد.

خدانگهدارتان

نصرت الله تاجیک

🔹🔹🔹

جناب آقای علی شکوهی

مصیبت وارده را به جنابعالی و خانواده محترم تسلیت عرض می‌نمایم و از خداوند متعال برای آن مرحوم مغفرت و برای بازماندگان صبر جمیل خواستارم.

علی یوسف‌پور

🔹🔹🔹

سلام و احترام

عرض تسلیت. انشاءالله خداوند رحمت کند و صبر جلیل عطا فرماید. توکل بر خدا کنید. سنگین است. متاسف شدم.‌ برایش بیشتر قرآن بخوانید.

فرهاد کلینی

🔹🔹🔹

انا لله و انا الیه راجعون

برادر بزرگوارم علی آقای شکوهی

ارتحال جانسوز و ناگهانی فرزند جوان و برومندتان آقا حسینعلی عزیز ، همه دوستان و یاران شما را در حیرت و اندوه و غم فرو برد. در این ماه برکت و مغفرت برای آن دلبند سفر کرده علو درجات و برای شما و خانواده محترم صبر و اجر از درگاه باریتعالی آرزومندم.

در غم شما شریکیم.

حمیدرضا کفاش

🔹🔹🔹

photo_2017-06-01_16-13-29

 

🔹🔹🔹

photo_2017-06-05_22-20-29

✔️ مجلس ترحیم مرحوم حسینعلی شکوهی،

فرزند گرامی جناب آقای علی شکوهی

سه شنبه ۱۶ خرداد / ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰

▪️تالار مسجد الرحمن

آدرس: خ سپهبد قرنی، نرسیده به کریم خان، کوچه شهید دهقانی نیا

“بنیادباران”

🔹🔹🔹

محضر برادر فاضل و متعهد جناب آقای شکوهی دام عزه

درگذشت فرزند جوان و عزیزتان را به جناب عالی و خانواده داغدارتان تسلیت می‌گویم و در این ماه رحمت و ضیافت از خداوند مهربان برای آن مرحوم رحمت واسعه و برای جناب عالی و برادران عزیزش و به ویژه برای مادر داغدارش سلامتی و صبر و اجر جزیل درخواست می‌کنم. اللهم اغفر له و لجمیع المومنین و المومنات.

سیدضیاء مرتضوی

🔹🔹🔹

جناب شکوهی عزیز

واقعا متاثر شدم. تسلیت عرض می کنم. خداوند به شما و خانواده صبر دهد.

با احترام

محمدکاظم سجادپور

🔹🔹🔹

🔴 دلنوشته‌ای برای شکوهی عزیز، متاثر از آنچه او خود دیروز به زبان قلم آورده بود.

💠 جناب شکوهی بزرگوار!

✅ ضمن پاسداشت سالروز فراق و وصالِ دختر و پدر نمونه تاریخ معاصر، زنده یادان روانشاد هاله و عزت‌الله سحابی، (که از قضا همین دیشب با مطالعه جلد دومِ متاسفانه مجوز نیافته کتاب خاطرات پدر -مهندس عزت الله- افطار کردم)؛ امیدوارم جناب عالی تسلیت و عذر تاخیر مرا در این تسلیت، بپذیرید. از زبان مولانا کمک می گیرم، تا شاید کلام او ترجمان احوال شما باشد:

ای خدا این وصل را هجران مکن.

سرخوشان عشق را نالان مکن.

نیست در عالم ز هجران تلخ تر.

هرچه خواهی کن ولیکن آن مکن.

✅ آری، ولیکن آن مکن. “ولیکن آن” ى که تداعىِ موسیقایی اش ولی “کنعانِ” هجرانِ یوسف و یعقوب را در ذهن و زبان شنونده، زنده می کند. اما کنعان هجران شما دو تن ،پدر و پسر، انگار از قصه یوسف و یعقوب دردالود تر است. عمق و عظمت واقعه در ظرف حرف نمی گنجد. دریغ و درد که با فراق و فقدان فرزند، حتی تسلیت گفتن هم تناسب و توازن ندارد اما چاره ای جز تسلیت شنیدن و تسلّا یافتن نیست. همان طور که همدردِ مقدم در این مصیبتِ سخت و سنگین یعنی استاد فرزانه مان جناب کیامهر عزیز نوشته بودند، “به دریا رفته می داند مصیبت های توفان را”. تحمل این مصیبت جانکاه را شکوه صبر شما باید، تا مگر از عهده برآید. بنده شرمنده هم که گمان می کنم کوهی از شکوه این اندوه را -چون تاج خار و صلیب رنج- سی سال است که با خود حمل می کنم، همدرد شمایم. و اکنون از صمیم دل با شما همدردی می کنم.

✅ گفتیدکه فرزندتان از نوجوانی دارای فهم اجتماعی بالا و والا بوده است و از همان زمان نیز روی به افسردگی داشته است. می‌گویم شاید میان این احوالِ ظاهراً بی‌ارتباط، باطناً رابطه‌ای هم متصور باشد! می‌گذرم، ولی کنعان فراق شما و فرزند جوانتان مرا بی‌اختیار به یاد این دو بیت انداخت:

به روزگار چو عمر پدر به سر آید

خوش است گر پسری بر سر پدر آید.

ولی چسان گذرد در زمانه بر پدری

که روز مرگ، پدر بر سر پسر آید.

✅ برای پدر و مادر و همه سوگواران داغدار آرزوی توانایى وشکیبایى روزافزون دارم.

جلال رفیع

🔹🔹🔹

پیام تسلیت استادم رضا داوری اردکانی (رئیس فرهنگستان علوم) به مناسبت درگذشت فرزندم حسینعلی شکوهی. امیدوارم خداوند به ایشان سلامتی و عمر با عزت بدهد.

 

photo_2017-06-10_13-23-28

🔹🔹🔹

⚫️ تقدیر و تشکر ⚫️

💠 من لم یشکر المخلوق لم یشکرالخالق

✅ درگذشت ناگهانی «حسینعلی» نه تنها بر ما که بر همه بستگان و نزدیکان و دوستان تلخ و سنگین بود. خداوند ایشان را غریق رحمت و مغفرت خود کند و به همه ما صبوری دهد تا بتوانیم این مصیبت را تاب آوریم.

✅ در این ایام در کنار امید به رحمت خداوند، آنچه موجب تسلی همه اعضای خانواده شد، اظهار همدردی همه دوستان و عزیزانی بود که در این ایام در کنارمان ایستادند و به ما قوت قلب دادند.

✅ وظیفه خودم می‌دانم از طرف خودم و تمامی اعضای خانواده و بستگان مرحوم «حسینعلی» شکوهی از همه شخصیتها و مسئولان سیاسی، علما و روحانیون، اهالی رسانه‌ها و همکاران مطبوعاتی، همشهری‌ها، دوستان و آشنایان، همسایگان و تمام کسانی که به نوعی به ما تسلیت گفتند، تقدیر و سپاسگزاری کنم. به ویژه از همه عزیزانی که در تشییع جنازه و مراسم ختم بهشهر و تهران شرکت کرده یا با تماس تلفنی اظهار همدردی کردند یا از طریق شبکه‌های مجازی پیام تسلیت فرستادند یا با حضور در منزل آن مرحوم تسلی‌بخش بازماندگان بودند، کمال تشکر را دارم.

✅ آرزو می‌کنم هرگز در هیچ خانواده‌ای شاهد «جوانمرگی» نباشیم که سخت و طاقت‌فرسا است. خداوند رفتگان شما و ما را به برکت این ماه مبارک غریق رحمت بی‌انتهایش کند و زندگی همه دوستان و عزیزان را با شادی و سلامتی قرین سازد.

✅ در انتها برای شادی روح همه رفتگان و از جمله «حسینعلی» مظلوم و بخصوص شهدای جنایت اخیر داعش در تهران، ثواب قرائت فاتحه و اخلاص را نثار می‌کنیم.

🔹🔹🔹

🔴 بعد از پسر 🔴

💠 نوشته زیر را دوست و همکارم جناب سید علی میرفتاح نوشتند. ضمن تشکر از اظهار همدردی ایشان، عین نوشته ایشان را به نقل از روزنامه اعتماد (مورخ چهارشنبه ۱۷ خردادماه) می خوانید:

✅ هنوز اندکی از شادی انتخابات ریاست‌جمهوری نگذشته که خبرهای تلخ بر سرمان هوار می‌شوند و کام‌مان را تلخ می‌کنند. خبر تلخ کابل دل هر انسانی را- فارغ از نژاد و مذهب- به درد می‌آورد. جماعتی شقی و از خدا بی‌خبر، به اسم خدا و به رسم شیطان مردم بی‌گناه را می‌کشند و هزاران خانواده را عزادار می‌کنند. شنیدم که مشهدی‌ها به کنسولگری افغانستان رفته‌اند و برای ابراز همدردی و به یاد قربانیان این حادثه دلخراش شمع روشن کرده‌اند. ما و کابلی‌ها قوم و خویشیم و مشترکات بسیار داریم. دولت بنا به وظیفه دیپلماتیک خود رسما به آنها تسلیت گفته و ترور را محکوم کرده. خوب است که ملت هم این کار را بکنند و به شکلی معقول و متین به برادران و خواهران افغان خود تسلیت بگویند و در این مصیبت جانکاه، شریک غم ایشان باشند.

✅ حادثه لندن هم به همین اندازه مصیبت‌بار است. به خصوص وقتی آدمکش‌ها به اسم «الله» تیغ بر می‌کشند و در میان مردمان بیگناه می‌افتند، غم و اندوه‌مان دوچندان می‌شود. بعضی‌ها بابت کینه‌ای که از غرب دارند، فکر می‌کنند از کشته شدن مردم مغرب زمین نباید ناراحت شوند. فکر می‌کنند چون دولتمردان غربی، اهل ظلم و ستم بوده‌اند و حق و حقوق شرقی‌ها را پایمال کرده‌اند، حالا باید تقاص پس بدهند. اما مردم بیگناه لندن و پاریس که نباید تقاص آن ظلم و ستم‌ها را پس بدهند. پس شایسته است که برای آنها نیز دل بسوزانیم و ابراز همدردی کنیم و با صدایی رسا به همه مردم عالم اعلام کنیم که ما شریک غم همه مظلومان جهانیم و بر همه ظالمان- حتی ظالمانی که به نام خدا و پیغمبر ظلم می‌کنند- می‌شوریم…

✅ اما در این میان خبر تلخ دیگری هم مثل آوار بر سرمان فرو ریخت. شنیدم که همکار ارجمندمان علی شکوهی، پسر نازنینش را از دست داده و در سوگ او نشسته است. هیچ غمی سنگین‌تر از این نیست که پدری، پسر دسته گلش را به خاک بسپرد و در فراغش اشک بریزد. روضه نمی‌خوانم و داغ دل این پدر بزرگوار را تازه نمی‌کنم، هر چند داغ کدام پسری بر دل پدر سرد می‌شود؟ خداوند خودش به این رفیق بزرگوار ما صبر دهد و در تحمل این مصیبت مقاومش کند. روح پسر را قرین رحمت و آرامش بگرداند و بازماندگانش را صبر و اجر عنایت بفرماید.

✅ رسم بر این است که برای کاستن از بار غم عزیزان‌مان، ذکر مصیبت سیدالشهدا می‌کنیم تا در برابر آن «ما اعظم مصیبتها» قدری آرام بگیریم و دردمان سبک شود. من هم برای تسکین دل آقای شکوهی نازنین، مرثیه‌ای بی‌نظیر از مرحوم ایرج را بازگو می‌کنم به این امید که در پرتو عنایت اهل بیت، دل این خانواده معزی آرام گیرد.

✅ رسم است هرکه داغ جوان دید دوستان

رأفت برند حالت آن داغ دیده را

یک دوست زیر بازوی او گیرد از وفا

وان‌ یک ز چهره پاک کند اشک دیده را

آن دیگری بر او بفشاند گلاب قند

تا تقویت شود دل محنت کشیده را

یک چند دعوتش به گل و بوستان کنند

تا برکنندش از دل، خار خلیده را

جمعی دگر برای تسلای او دهند

شرح سیاه کاری چرخ خمیده را

القصه هر کسی به طریقی ز روی مهر

تسکین دهد مصیبت بر وی رسیده را

آیا که داد تسلیت خاطر حسین

چون دید نعش اکبر در خون تپیده را

آیا که غمگساری و انده بری نمود

لیلای داغ دیده محنت کشیده را

بعد از پسر دل پدر آماج تیر شد

آتش زدند لانه مرغ پریده را…

✅ خداوند خودش سایه غم را از سرمان دور کند و دل‌های خسته‌مان را به کرم مرهمی بفرستد.

🔹🔹🔹

🔴 رمضان و ابتلای الهی 🔴

◀️ علی شکوهی

✅ بیش از یک هفته در خدمت خوانندگان بزرگوار نبودم. بسیاری از عزیزان علت آن را می‌دانند. پسرم بعد از تحمل ١٧ سال بیماری روحی در سن ٣۵ سالگی از دنیا رفت. طبعا درگیر شدن در مراسم مختلف این واقعه، فرصتی برای کارهای عادی و تلخی این واقعه حالی برای نوشتن باقی نمی‌گذاشت ولی طبعا باید به وضعیت معمولی خودم برگردم و نوشتن را از سر بگیرم. برای اولین یادداشت بعد از آن ماجرای تلخ اجازه دهید که یک بحث قرآنی را مرور کنم که در ماه رمضان مناسبت هم دارد.

✅ نوع نگاه انسان به جهان و هستی موجب شکل‌گیری جهان‌بینی هر آدمی می‌شود. جهان‌بینی نیز فلسفه زیستن و معنای زندگی و هدف تلاش هر انسان را سامان می‌دهد و در نهایت رخدادهای جاری زندگی را تبیین و تحلیل می‌کند. اگر جهان‌بینی انسان مبتنی بر وجود خالق هستی و خداوند باشد و در آن معاد و حیاتی دیگر بعد از مرگ لحاظ شده باشد و تمامی هستی و موجودی انسان به همین دنیا و جسم آدمی خلاصه نشود، رفتار انسان نیز با این نگاه منطبق می‌شود و کامیابی‌ها و ناکامی‌های انسان بر همین اساس تبیین و تحلیل خواهد شد.

✅ انسان موحد مسلمان در قرآن با همین جهان‌بینی ترسیم و توصیف شده است و نوع نگرش او به اصل هستی و نوع انسان و فلسفه بودن با اعتقاد به توحید و معاد سازگار است. مطابق تعالیم قرآن، انسان برای بازی و سرگرمی خلق نمی‌شود و در دنیا رها و واگذاشته به خود نیست. او در مسیر شدن و صیرورت خویش قرار دارد و از حضیض وابستگی به دنیا به اوج رهایی از آن رشد و تعالی پیدا می‌کند. انسان مطابق انسان‌شناسی توصیف شده در قرآن از لجن آفریده شده که خداوند از روح خود در آن دمیده است. همین توصیف از انسان نشان می‌دهد که آدمی می‌تواند از پایین‌ترین مرحله (لجن متعفن) تا بالاترین رتبه (خلیفه خداوند) نوسان داشته باشد.

✅ اهمیت جایگاه انسان در میان دیگر موجودات هستی هم به همین توانایی او در انتخاب دو سویه این ماجراست. خداوند تاکید دارد که ما راه را به انسان نشان داده‌ایم و فجور و تقوا را به او الهام کرده‌ایم و او می‌تواند دست به انتخاب بزند و هویت و سرنوشت خودش را بسازد. طبعا اگر راه تقوا و صلاح را برگزیند به مرتبه جانشینی خداوند در زمین می‌رسد و اگر در مسیر سقوط و دوری از شأن انسانی خود قرار بگیرد، باید انتظار داشت که «مانند حیوانات و حتی پست‌تر از آن» بشود و رنگ انسانی خود را کاملا از دست بدهد.

✅ مسیری که انسان در آن قرار می‌گیرد تا جوهره خود را نشان دهد و دست به انتخاب‌های سرنوشت‌ساز بزند و هویت خود را بسازد، مسیر «ابتلا» است. خداوند انسان را در بلا قرار می‌دهد و از آن برای سنجش جوهره وجودی انسان و ارزیابی نوع انتخاب او بهره می‌برد و از این طریق او را در معرض رشد و تعالی قرار می‌دهد. قرآن می‌فرماید: «و لنبلونکم بشئ من الخوف و الجوع و نقص من الاموال و الانفس و الثمرات و بشر الصابرین. الذین اذا اصابتهم مصیبه قالوا انا لله و انا الیه راجعون. اولئک علیهم صلوات من ربهم و اولئک هم المهتدون». در این آیه تمامی تاکیدات ادبی برای بیان این مقصود مورد استفاده قرار گرفته است که خداوند قطعا و حتما و بدون شک انسان را خواهد آزمود آن هم به موضوعاتی که هر کدام در زندگی انسان می‌تواند منشأ انتخاب‌های متفاوت آدمی شود.

✅ «خوف» در مقابل امنیت معنا می‌دهد یعنی انسان امنیت جانی و روانی و آرامش خود را در مواردی از دست می‌دهد و در معرض خوف قرار می‌گیرد و در این وضعیت باید واکنش مناسب از خود نشان بدهد و آن را آزمایش الهی تلقی کند. طبعا سرفرازی در آن به تحمل و مدارا و صبر مضاعف نیاز دارد.

✅ دیگر مواد آزمایش آدمی «جوع» است یعنی ناامنی اقتصادی و فقر و ناداری و سختی معیشت و هر آنچه به این حوزه مربوط است. تحمل این امر بر انسان سخت و دشوار است آن هم به میزانی که پیامبر اسلام از خداوند می‌خواست خدایا امت مرا با فقر آزمایش نکن. در روایتی دیگر پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند که خدایا بر ما برکت نان را بباران که اگر نان نباشد نه نماز می‌خوانیم و نه روزه می‌گیریم و این نشان می‌دهد که فقر و جوع یکی از آزمایش‌های سخت خداوند است تا جوهره وجودی انسان عیان شود.

✅ «نقص در اموال و انفس و ثمرات» هم دیگر مواد آزمایش انسان است. از دست رفتن بخشی از مال و جان و نتایج تلاش انسان هم وسیله آزموده شدن انسان است. در قرآن هدف ابتلای انسان را در آیات متعددی می‌توان نشان داد. چند مورد آن را در زیر متذکر می‌شوم:

– شکوفا شدن استعدادهای نهفته در انسان: (و لِیبْتلِی‌الله ما فی صُدُورِکمْ و لِیُمحِّص ما فی قُلُوبِکمْ)

– جداسازی افراد نیک از بد: (ما کان‌الله لِیذر الْمُومِنین على ما أنْتُمْ علیْهِ حتّى یمیز الْخبیث مِن الطّیِّب)

– جداسازی صفوف مجاهدان و صابران از غیر آنها: (و لنبْلُونّکمْ حتّى نعْلم الْمُجاهِدین مِنْکمْ و الصّابِرین)

– انجام کارهای بهتر: (إِنّا جعلْنا ما على الْأرْضِ زینهً لها لِنبْلُوهُمْ أیُّهُمْ أحْسنُ عملاً)

✅ نوع نگاه ما به دردها و رنج‌های این دنیا همین است که در قرآن آمده است. تلخی از دست دادن جوان عزیزمان را قطعا تا آخر حیات‌مان در کام خود احساس خواهیم کرد و روزهای شیرین در کنار هم بودن هرگز از یادمان نخواهد رفت اما یقین داریم که خداوند همه ما را در معرض ابتلا قرار داده است تا با صبر و تحمل، از این رنج جانکاه ماندنی، پلکانی برای تعالی و تقرب به سوی او بسازیم. به وعده‌های خداوندی نیز یقین داریم که این صبوری با بشارت هدایت الهی و صلوات خداوندی پشتیبانی خواهد شد.

◀️ روزنامه اعتماد / ‌‌ پنجشنبه ۱۸ خرداد ۹۶

🔹🔹🔹

⚫️چهل روز گذشت⚫️

💠 چهل روز از عروج غم انگیز فرزندم حسینعلی عزیز گذشت. چاره‌ای جز صبوری نداریم و تشبه به صابران می کنیم اما لحظه ای نیست که تلخی این واقعه دردآور را احساس نکنیم. خداوند این عزیز از دست رفته را از لطف و رحمت خود برخوردار سازد و بر ما نیز سکینه و آرامش عطا کند.

✅ به مناسبت چهلم حسینعلی شکوهی بناست روز پنجشنبه ۱۵ تیرماه راس ساعت ۱۸ بر مزار آن مرحوم در بهشت فاطمه بهشهر (سارو) حاضر شویم و سپس در ساعت ۱۹ همان روز تا اذان مغرب مراسم ختمی به همراه تلاوت قرآن و مرثیه خوانی در منزل ما (واقع در بهشهر، فراشمحله، کوچه شهید دفتری) برقرار خواهد بود.

✅ راضی به زحمت دوستان نیستیم اما حضور همه عزیزان در این مراسم و تلاوت آیات الهی را ارج می نهیم و موجب شادی روح آن مرحوم می دانیم. خداوند شادی و راحتی و اطمینان قلبی را بر همه عزیزان نازل کرده و عاقبت همه ما را ختم بخیر کند.

🔹🔹🔹

Share and Enjoy


اضافه کردن نظر