بایگانی مطالب ‘گزارش’

فاجعه حمله به کوی دانشگاه تهران

فصلی از یک کتاب منتشر نشده (جریان‌شناسی سیاسی)

✅ اشاره: دفتر دوم کتاب «جریان‌شناسی سیاسی» بنده اصلا منتشر نشد. نمی‌دانم کی برسم آن را تکمیل کنم و به همراه دفتر اول و سوم با هم منتشر کنم. این نوشته مبتنی بر مواضع رسمی و اعلام شده فراهم شده است و طبعا در این رابطه هزاران نکته نگفته هم ممکن است وجود داشته باشد.

🔴 با مطالعه این بخش، شما لازم است پاسخ سئوالات زیر را بدانید:

– چند قرائت از فاجعه حمله به کوی دانشگاه، قابل شناسایی است؟

– پیش‌زمینه‌ای که منجر به درگیری در کوی دانشگاه شد، کدام است؟

– سیر آغاز تا پایان درگیری‌های مرتبط با کوی دانشگاه تهران از تاریخ ۱۵ تیر تا ۲۱ تیرماه را بیان کنید.

– مواضع جریان اصلاح‌طلب در مقاطع گوناگون این ماجرا چه بود و آیا می‌توان ادعای مخالفان این طیف درباره وجود طرح پیشینی برای انجام یک کودتا علیه رهبری در نزد اصلاح‌طلبان را پذیرفت؟

– رهبری در قبال حمله به کوی دانشگاه چه موضعی گرفت؟

– درخواست فرماندهان سپاه از آقای خاتمی در جریان حمله به کوی دانشگاه چه بود؟

org-z1341681216e2c1d7872571a3061f49e536ff4a76d595597a3e

✅ قصه حمله به کوی دانشگاه در هجدهم تیرماه ۷۸ را هر کسی به شیوه خودش روایت می‌کند. لااقل سه روایت از این ماجرا وجود دارد:

Share and Enjoy

… کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران

به مناسبت دومین سالگرد درگذشت فرزندم «حسینعلی»

 

سالی دیگر هم گذشت. دو سال قبل یعنی در هشتم خرداد ۹۶ آن تلخ‌ترین واقعه زندگی‌ام رخ داد و ما در غم از دست دادن اولین فرزندم، حسینعلی مظلوم، سوگوار شدیم. روزی نیست که به یادش نباشیم و هنوز هم اشک، ترجمان احساسات درونی ماست و تسکین دهنده دردی که فراموش نمی‌شود.

001

از مقطع درگذشت حسینعلی، مطالب متعددی در این رابطه در کانال نقد زمانه منتشر شد که ضروری است در سایت نقد زمانه هم بازنشر شوند تا ماندگار بمانند. آنچه در این گزارش خواهید خواند تجمیع همه آن مطالب است. خدایش رحمت کند.

Share and Enjoy

وقتی شورای نگهبان فرصت اعتراض نمی‌دهد!

گزارشی از یک ردصلاحیت

در انتخابات این دوره مجلس شورای اسلامی (۷ اسفند ۱۳۹۴) بنده هم ثبت‌نام کردم. علت آن هم درخواست تعدادی از چهره‌های سیاسی و دوستان فعال اصلاح‌طلب بود که نگران ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب از سوی شورای نگهبان بودند. البته آنان احتمال می‌دادند که صلاحیت بنده هم تایید نخواهد شد ولی در عین حال همین دوستان معتقد بودند که به دلیل عدم‌انتساب صریح بنده به جبهه اصلاح‌طلبان شاید صلاحیتم تایید شود و در آن صورت ممکن است نام بنده در فهرست نهایی اصلاح‌طلبان شهر تهران قرار بگیرد و در انتخابات حضوری فعال داشته باشم.

New Doc

نامه ردصلاحیت به بهانه شرط سنی

بر این اساس بنده هم ثبت‌نام و خبر آن را در گروه‌های اجتماعی اعلام کردم. در این زمینه این اطلاعیه را در گروه‌های اجتماعی برای دوستانم منتشر کردم:

Share and Enjoy

حاشیه‌نگاری بر یک عکس به بهانه دیدار با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی

دیروز (سه‌شنبه ۲۴ تیرماه ۹۳) به همراه جمعی از اصحاب رسانه و فرهنگ، به دیدار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رفتم. حدود ۶۰-۷۰ نفر از همکاران مطبوعاتی و ناشران و مدیران سایت‌ها و نویسندگان و فرهنگیان در این دیدار حضور داشتند. قبل از سخنرانی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، تعدادی از حاضران به نمایندگی از صنف خود و در واقع از سوی همه جمع و هزاران همفکری که در جلسه نبودند، دردهای موجود در حوزه فرهنگ و رسانه را باز گفتند و در حالی که از دولت دکتر روحانی در مجموع اظهار رضایت می‌کردند اما شاکی بودند که هنوز اتفاق جدی و متفاوتی رخ نداده و دولت اعتدال هم تحت فشار مراکز قدرت، نمی‌تواند برای صاحبان اندیشه و فرهنگ کاری متفاوت بکند. غالب آنان از سانسور موجود در حوزه کتاب و مطبوعات، نگران و بر این باور بودند که این روش، نه مطلوب است و نه شدنی یعنی در حالی که یک نوجوان کم سن و سال می‌تواند با یک کلیک به صدها کتاب ضددین و ضداسلام و ضداخلاق و ضدعفت عمومی دسترسی پیدا کند، معنا ندارد که ناشران داخلی را به بهانه‌های واهی گرفتار سانسور و ممیزی کنیم آن هم به خاطر کتابی که با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه منتشر می‌شود و دو سال هم طول می‌کشد که به فروش برسد.

hashemi01

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هم در همین زمینه سخن گفت و تاکید کرد که هیچ حاشیه‌ای بر سخنان دوستان ندارد جز تعابیری که درباره خودشان از زبان سخنرانان جاری شد و به گمان آیت‌الله هاشمی بوی اغراق می‌دادند. ایشان از سیره پیامبر و امام علی حرف زدند و این که روح دین اسلام، نه با اکراه و اجبار می‌سازد و نه با سانسور و ممیزی. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در حالی که متاثر بود و اشک در چشمانش جمع شده بود، تاکید داشت که روش آن بزرگان بر تحمل و مدارا بود و تا مرز خشونت‌ورزی و اقدام مسلحانه، همه نقدها و اشکال‌ها و ایرادها را تحمل می‌کردند. ایشان تاکید کرد که روش تجسس در زندگی افراد و راه و رسمی که در سالهای اخیر از سوی نهادهای امنیتی در پیش گرفته شد، بویی از اسلام ندارد. نکته جالب این بود که به گفته آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، ایشان هم از این تجسس و مراقبت‌ها مصون نیست و خودش و منزل و محل کار و دفترش دائما تحت کنترل هستند. این گفته ایشان باعث خنده حضار شد اما آیت‌الله هاشمی ادامه دادند که البته ایشان به این مسئله عادت کرده‌اند و راحت‌تر از مردم عادی آن را تحمل می‌کنند.

Share and Enjoy

ساعتی پای صحبت بهزاد نبوی

روز پنجشنبه ۲۲ خرداد ماه، با هماهنگی قبلی و به همراه دو تن از دوستان همفکر، به دیدن مهندس بهزاد نبوی رفتم. بهزاد نبوی را همگان می‌شناسند و از نقش وی در سالهای قبل و بعد از انقلاب مطلع هستند. او را باید یکی از سرشناس‌ترین عناصر انقلابی و سیاسی کشور دانست که حذف نام وی از تاریخ مبارزات سیاسی بیش از ۴۰ سال اخیر کشور ما ناشدنی است.

nabavi

در حوادث بعد از انتخابات سال ۸۸ او از جمله کسانی بود که به اتهامات واهی و بدون رعایت تشریفات محاکم سیاسی (مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی)، دستگیر و محاکمه شد و این روزها بعد از تحمل ۵ سال زندان و حبس ناحق، آزاد شده است. اینک او و همسرش روزانه پذیرای دهها تن از دوستداران، همفکران و فعالان سیاسی هستند که به دیدن او می‌آیند و دقایق و ساعاتی را با ایشان سپری می‌کنند.

بهزاد نبوی، بسیار پیرتر از قبل شده است. بیماری و زندان و سن نسبتا بالا او را خمیده کرده است و این را در راه رفتن او کاملا می‌توان مشاهده کرد. البته او حال خودش را متناسب با ۷۲ ساله‌های دیگر خوب می‌داند اما واقعیت این است که نبوی شکسته‌تر از قبل شده است و چه کسی می‌تواند تاثیر ۵ سال زندانی شدن مظلومانه را در این امر انکار کند؟

Share and Enjoy

گزارش اولیه از نشست یک سال قبل «سرای اهل قلم»

اشاره: در تاریخ دوم آبان سال ۹۱ به دعوت دکتر مهدی خزعلی، در محل «سرای اهل قلم» بحثی را در باره ولایت فقیه داشتم و سپس به سئوالات دکتر خزعلی و دیگر شرکت کنندگان پاسخ دادم. از آن جلسه تاکنون گزارشی در جایی منتشر نشده بود زیرا در جلسه هفته بعد «سرای اهل قلم»، نیروهای امنیتی اقدام به دستگیری همه حاضران و شرکت کنندگان کردند که به اعتصاب غذای طولانی‌مدت دکتر خزعلی در زندان منجر شد. اکنون که بیش از یک سال از تاریخ برگزاری آن جلسه گذشته و دکتر خزعلی هم از زندان بیرون آمده و برگزاری جلسات سرای اهل قلم را از سر گرفته است، گزارش اولیه‌ای از آن جلسه را در تاریخ ۲۷ آبان ۹۲ در سایت باران (وب‌سایت دکتر مهدی خزعلی) منتشر کرده است که با عکسهای پیوست آن در زیر می‌خوانید.

15th6

15th6

15th6 پانزدهمین نشست سرای اهل قلم (ولایت فقیه)

میهمان این هفتۀ (۹۱/۸/۲) صندلی سبز، آقای علی شکوهی فعال سیاسی و مطبوعاتی بود. او در کارنامه خود کوله‌باری از تجربه مطبوعاتی دارد. عضو سابق تحریریه کیهان، سردبیر نشریه ارزشها، عضو تحریریه نشریه صبح، مدیریت وب‌سایت فردا، عضو تحریریه بینش سبز، انتخاب، جام‌جم، بازتاب و رادیو گفتگو بوده است. اینک دیدگاههای خود را در وب‌سایت «نقد زمانه» می‌نویسد. در انتخابات دهم از اصولگرایان حامی میرحسین موسوی و عضو شورای سیاستگذاری ستاد موسوی بوده است.

درآغاز جلسه بیانیه جمعی از فعالان سیاسی (۱۶۰ نفر) و بیانیه «جبهه آزادی» برای دعوت به راهپیمایی صلح و دوستی در ۱۳ آبان قرائت شد. سپس دکتر مهدی خزعلی یاد و خاطره استاد شهید احمد قابل را گرامی داشته و در هفتمین روز اعتصاب غذای نسرین ستوده، مقاومت او را ستود و برایش موفقیت و مقاومت تا رسیدن به خواسته‌های مشروعش را آرزو کرد. در ادامه به سئولات پیرامون مسئله کمپین «راهپیمایی صلح» در ۱۳ آبان پاسخ گفت و بر مسالمت‌آمیز بودن راهپیمایی و پیام صلح جهانی آن تاکید کرد، این که دوستان یا با نماد سبز صلح بیایند و تاکید بر پرهیز از هر گونه شعار له یا علیه هر کسی! در واقع نماد سبز صلح و سکوت وجه تمایز ما از دیگرانی است که فریاد جنگ و مرگ سر می‌دهند!

Share and Enjoy

عکس‌ها و خاطره‌ها / من و سیداحمد هاشمی‌نژاد

شاید زدن برخی از حرفها و بیان برخی از خاطرات، نیازمند بهانه باشد و عکسها می‌توانند این بهانه را فراهم کنند. بنا دارم برخی از خاطراتم را به بهانه نمایش برخی از عکسهایم بنویسم. اینک اولین و قدیمی‌ترین عکس سیاسی قابل انتشاری که دارم.

 

نویسنده و سیداحمد هاشمی‌نژاد در مقابل حرم حضرت معصومه در قم در سال ۵۷

سفر به تهران و قم با سیداحمد هاشمینژاد

آبان ماه ۱۳۵۷ بود. من روز ۸ آبان از زندان آزاد شدم و حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد هاشمی‌نژاد هم مدتی بعد. در بهشهر استقبال با شکوهی از وی به عمل آمد. مردم به ایشان که روحانی مبارزی بود و سید و اخوی هاشمی‌نژاد خطیب، توجه خوبی نشان داده بودند. یک نکته شیرین از آن مراسم استقبال به خاطرم هست که شنیدنش خالی از لطف نیست. او بر دوش مردم، برای اولین بار در شهرمان علامت V (پیروزی) را با انگشتان دستش نشان می‌داد. مردم هم با این مسائل آشنا نبودند و نمی‌دانستند که آقا چه می‌خواهد بگوید. یکی به زبان مازندرانی داد کشید که آقا می‌گوید شعارها را دوبار تکرار کنید. از آن لحظه هر شعاری را که می‌دادند، دوبار تکرار می‌کردند چون آقا اینجوری می‌خواست!

Share and Enjoy

گزارش دیدارها و مشاهدات سفر به افغانستان (قسمت آخر)

گزارش سفر به افغانستان

بنای یادبود در حال ساخت بر مزار شهید احمدشاه مسعود در روستای زادگاهش در دره پنجشیر

اعضای هیات ایرانی شرکت‌کننده در سمینار مسعودشناسی، به دلیل کمی پرواز هواپیما از کابل به تهران، مجبور شدند به دو گروه تقسیم شوند و با دو پرواز برگردند و به همین دلیل، ما در گروهی قرار گرفتیم که یک روز زودتر از دیگران به تهران باز می‌گشت. همین امر باعث شد که ما در مراسم سراسری روز شهید که در استادیوم کابل برگزار می‌شد، شرکت نکنیم و یک روز زودتر از دیگران یعنی صبح یکشنبه ۱۸ شهریورماه به دره پنجشیر برویم به همراه دکتر محبیان و دکتر فرزدی. این را بگویم که روز ۱۸ شهریور مصادف با ۹ سپتامبر ۲۰۰۱ یعنی ۲ روز قبل از حادثه بزرگ ۱۱ سپتامبر، احمدشاه مسعود به شهادت رسید و همین روز اینک در افغانستان به عنوان روز شهید شناخته می‌شود.

Share and Enjoy

گزارش دیدارها و مشاهدات سفر به افغانستان (قسمت سوم)

مجاهدان افغان، رانده‌شدگان به حاشیه‌

جمعه ۱۶ و شنبه ۱۷ شهریور، ۲ روز اصلی در ارتباط با بزرگداشت احمدشاه مسعود و سمینار بین‌المللی مسعودشناسی در کابل بود و تمام سخنرانی‌های مربوطه در این دو روز ارائه شدند. هیات ایرانی هم به شکل فعال در این سمینار و برنامه‌های جنبی آن حاضر بود و به اعتراف بیشتر شرکت‌کنندگان؛ بهترین حرفها را هم اعضای همین هیات مطرح کردند.

مراسم افتتاحیه سمینار بین‌المللی مسعودشناسی در محل چادرهای لوی جرگه در دانشکده پلی‌تکنیک برگزار شد. این محل از دو جهت موضوعیت داشت. اول به این دلیل که دانشکده پلی‌تکنیک، محل تحصیل دانشگاهی احمدشاه مسعود است. دوم به این دلیل که این محل با امکاناتی که در حاشیه آن وجود دارد، می‌تواند پذیرای حجم بزرگ مهمانان باشد و به همین دلیل، گردهمایی رهبران گروههای جهادی و سران قبایل و عشایر و بزرگان مذاهب افغانستان که عنوان لوی جرگه را دارد، پیشتر در همین محل انجام شده بود.

 

گزارش سفر به افغانستان

«لوی جرگه»، محل برگزاری سمینار بزرگداشت احمدشاه مسعود

Share and Enjoy

گزارش دیدارها و مشاهدات سفر به افغانستان (قسمت دوم)

در سفرهای مرتبط با بزرگداشت یک چهره سیاسی  نظامی همچون احمدشاه مسعود، طبعا دید و بازدیدها و سخنرانی‌ها و حرف و گپ‌ها، همگی رنگ و بوی تند سیاسی دارند و سفرنامه‌ای که برای این‌گونه سفرها فراهم می‌شود نیز صبغه سیاسی پیدا می‌کنند و از این امر، گریزی نیست. اینک قسمت دوم یادداشت‌هایی را می‌خوانید که در جریان سفر به کابل برای شرکت در مراسم بزرگداشت احمدشاه مسعود فراهم آمد.

میراث‌ ‌احمدشاه‌مسعود

گزارش سفر به افغانستان

دیدار از بنیاد احمدشاه مسعود و برادرش احمدولی مسعود

روز پنجشنبه ۱۵ شهریور ۸۶ است و تا برگزاری مراسم رسمی بزرگداشت احمدشاه مسعود، یک روز باقی است و هنوز می‌توانیم دیدارهای غیررسمی داشته باشیم. به خواست هیات ایرانی، دیدار از دفتر بنیاد شهید مسعود و گفتگو با مسوولان آن، در دستورکار قرار گرفت. دفتر این بنیاد در ساختمانی قرار دارد که در یک منطقه حفاظت شده دولتی واقع شده است. در محل بنیاد، احمدولی مسعود برادر احمدشاه مسعود منتظر ماست. وی یکی از برادران مسعود است که اینک رئیس عمومی بنیاد است و در دوران جهاد، عمدتا خارج افغانستان زندگی کرده و حدود ۲۰ سال در لندن بوده است. مسعود، برادر دیگری هم دارد که معاون اول کرزای است اما گفته می‌شود وی نیز بتدریج به صورت یک منتقد دولت در صحنه سیاسی کشور ظاهر می‌شود و بعید نیست که در دوره بعد انتخابات ریاست جمهوری، در جبهه دیگری قرار بگیرد.

Share and Enjoy