بایگانی مطالب ‘دسته‌بندی نشده’

انتخاب شهردار ، سیاسی یا…؟

اشاره: نوشته زیر در نقد دخالتهای دولت در انتخاب شهردار تهران نوشته شد. هدف ما این بود که ثبات مدیریتی شهر تهران، حفظ شود و دولت نتواند قالیباف را از شهردار تهران بودن، محروم کند.

شوراهای شهر پس از آغاز به کار، دو ماموریت اصلی دارند: اول انتخاب هیات رئیسه شورا و دیگری برگزیدن شهردار. گام اول در کلانشهری مثل تهران برداشته شد و گام دوم در دست بررسی است. از آنجا که تصمیم‌گیری در این باره از حساسیت بالایی برخوردار است و نگرانی‌هایی را نیز به همراه دارد، انتخاب شهردار تهران را به عنوان نمونه برجسته و فرهنگ‌ساز در رفتار شوراهای شهر، مورد توجه قرار می‌دهیم و نکاتی چند را متذکر می‌شویم:

۱-‌ شهر تهران، خود یک کشور است و مسائل و مشکلاتی در حد یک کشور دارد. حل مسائل این کلانشهر، بر حل مشکلات شهرهای دیگر موثر است و حل ناشدگی مسائل آن نیز بر دشواری و پیچیدگی مسائل دیگر شهرها  می‌افزاید. عملکرد شورای شهر و شهرداری تهران نیز بر فرهنگ تعامل نهادهای شهری سراسر کشور تاثیر دارد. از این رو می‌توان توفیق شوراهای شهر هر دوره را در کارکردها و مواضع شورای شهر تهران جستجو کرد. این جایگاه، اهمیت برخوردهای سنجیده اعضای شورای شهر تهران در اتخاذ تصمیمات مهم از جمله در گزینش شهردار را مورد تاکید قرار می‌دهد و انتظارات عمومی از اعضای شورای شهر را مضاعف می‌سازد.

Share and Enjoy

تست تاریخ

تست تاریخ

Share and Enjoy